Nietolerancja laktozy a trądzik

Nietolerancja laktozy a trądzik

Nowe badanie ujawnia związek między nietolerancją laktozy a trądzikiem. U pacjentów z nietolerancją laktozy zaobserwowano znacznie mniejszą liczbę przypadków trądziku i jego ciężkich postaci. Wyniki badania zostały opublikowane w Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. Związek między nietolerancją laktozy a trądzikiem może być bardziej skomplikowany, niż początkowo sądzono. Naukowcy odkryli również, że hormony wywołujące stres mogą przyczyniać się do powstawania ognisk trądziku.

Mleko kokosowe jest bezmleczną alternatywą dla mleka krowiego

Mleko kokosowe to napój roślinny pozyskiwany z orzechów kokosowych. W naturalny sposób nie zawiera laktozy, dzięki czemu stanowi odpowiednią alternatywę dla mleka krowiego dla osób z nietolerancją i alergią na nabiał. Ponadto mleko kokosowe ma łagodny smak i kremową konsystencję. Stanowi doskonały zamiennik mleka krowiego i jest doskonałym wyborem dla osób z trądzikiem i nietolerancją laktozy.

Mleko kokosowe zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy, które są łagodniejsze dla przewodu pokarmowego. Poza wysoką zawartością średniołańcuchowych trójglicerydów mleko kokosowe zawiera również mniej tłuszczu i jest idealne do pieczenia, smoothie i płatków śniadaniowych. Jego smak jest łagodny i nie koliduje z innymi potrawami. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może tolerować mleko niezawierające nabiału. Być może będziesz musiał łączyć różne rodzaje mleka, aby znaleźć odpowiednią dla siebie kombinację.

Choć może wydawać się dziwnym wyborem dla osób z trądzikiem, mleko kokosowe jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy próbują poradzić sobie z trądzikiem bez stosowania nabiału – ta myśl pochodzi od autora strony Piękny wygląd. Zawiera ono szereg właściwości przeciwzapalnych i jest naturalnym źródłem zdrowych tłuszczów. Ma niską zawartość cukru i posiada właściwości przeciwzapalne. A ponieważ jest naturalnie homogenizowane, ma właściwości przeciwzapalne. Mleko kokosowe jest doskonałym wyborem dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na mleko krowie.

Hormony wywołujące stres mogą powodować trądzik

Badania wykazały związek między stresem a częstszym występowaniem trądziku, a najnowsze badania sugerują, że wysoki poziom kortyzolu może przyczyniać się do powstawania trądziku. Kortyzol zwiększa ilość oleju produkowanego przez skórę – substancji zwanej sebum. Łój jest naturalnie produkowany przez skórę, ale jego nadmiar może zatykać pory i stanowić pożywkę dla bakterii wywołujących trądzik. W związku z tym niedawne badanie przeprowadzone na 144 studentach medycyny wykazało silną korelację między wysokim poziomem stresu a nasileniem trądziku.

Główny hormon stresu, kortyzol, zaburza prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych – gruczołów odpowiedzialnych za produkcję oleju w skórze. Zatkane gruczoły łojowe powodują powstawanie większej liczby białych i czarnych zaskórników oraz czerwonych pryszczy. Co więcej, podwyższony poziom kortyzolu zwiększa reakcję zapalną skóry. Dr Sandra Lee, znana specjalistka od trądziku, podkreśla, że te zmiany hormonalne powodują powstawanie trądziku.

Chociaż trądzik spowodowany stresem zwykle rozwija się na twarzy, może pojawić się także na innych częściach ciała. Trądzik menstruacyjny ma tendencję do występowania co miesiąc w tym samym miejscu, natomiast pryszcze stresowe mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Miejsca, w których pojawiają się pryszcze stresowe, to linia żuchwy, podbródek, klatka piersiowa i plecy. Chociaż stres powoduje trądzik, najlepiej unikać wszelkich rodzajów stresu, które go wywołują.

Badanie wrażliwości pokarmowej w celu ustalenia, czy jesteś wrażliwy na laktozę

Jeśli zmagasz się z trądzikiem lub innymi problemami skórnymi, właściwym rozwiązaniem może być wykonanie testu wrażliwości pokarmowej. Ocenia on różne produkty spożywcze w skali od normalnej do bardzo reaktywnej. Im wyższa liczba, tym większe prawdopodobieństwo, że jesteś wrażliwy na dany pokarm. Test ten nie zastąpi jednak prawdziwej alergii ani pełnowymiarowej nadwrażliwości na pokarm. Poza tym nie można nim zdiagnozować celiakii ani nietolerancji laktozy.

Testy wrażliwości pokarmowej są również przydatne dla osób cierpiących na problemy trawienne, bóle stawów, wypryski i trądzik. Wyeliminowanie pokarmów, które wywołują te objawy, może złagodzić stan zapalny i wyleczyć dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że testy te nie są niezawodne i mogą nie dać dokładnych wyników. Przed zastosowaniem diety eliminacyjnej najlepiej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Wyniki testu wrażliwości pokarmowej są często dość niepokojące. Zazwyczaj wyniki pojawiają się w ciągu kilku minut lub godzin. Objawy nietolerancji pokarmowej obejmują obrzęk ust, twarzy, języka, gardła lub innych części ciała. Mogą wystąpić trudności w oddychaniu, częste choroby i bóle brzucha. Nietolerancja pokarmowa może również prowadzić do zaburzeń autoimmunologicznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *