Laserowe leczenie trądziku – czy możliwe jest pozbycie się blizn potrądzikowych za pomocą zabiegów laserowych?

Laserowe leczenie trądziku - czy możliwe jest pozbycie się blizn potrądzikowych za pomocą zabiegów laserowych?

Czy możliwe jest pozbycie się blizn potrądzikowych za pomocą leczenia laserowego? Jakie są skutki uboczne tego zabiegu? I ile to kosztuje? Zanim zdecydujesz, czy leczenie laserowe trądziku jest dla Ciebie, najlepiej najpierw skonsultuj się z dermatologiem. Jeśli pacjent cieszy się dobrym zdrowiem i nie miał w przeszłości trądziku ani innych problemów skórnych, może być dobrym kandydatem do leczenia. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby, w tym osoby o ciemnej karnacji lub ze zmarszczkami, mogą nie być kandydatami do tego zabiegu. Ponadto, jeśli u pacjenta występuje aktywny trądzik, leczenie laserowe nie jest dla niego odpowiednie. W wyniku zabiegu może nawet dojść do zakażenia.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z dirtymakeup.pl

Skutki uboczne laserowego leczenia trądziku

Jedną z korzyści płynących z laserowego leczenia trądziku jest możliwość usunięcia blizn potrądzikowych, które od lat są powszechną dolegliwością u ludzi. Zabiegi laserowe mogą wyleczyć blizny potrądzikowe, choć zazwyczaj potrzeba kilku sesji, aby uzyskać pełne rezultaty. W niektórych przypadkach można również leczyć zmiany pigmentacyjne spowodowane trądzikiem. Istnieje jednak ryzyko związane z laserowym leczeniem trądziku, w tym zakażenia i przebarwienia. Chociaż efekty te są rzadkie i można im zapobiec, to jednak przed zdecydowaniem się na tę procedurę należy skonsultować się z lekarzem.

Laser stosowany do usuwania trądziku celuje w chromofory w skórze, czyli czerwone pigmenty, w tym hemoglobinę. Promienie lasera są również skierowane na wodę w skórze, co poprawia stan blizn. Niektóre lasery celują w inne chromofory, takie jak melanina (ciemny pigment występujący w niechcianym owłosieniu twarzy), która może być przyczyną powstawania blizn. Osoby o ciemniejszej skórze mogą być jednak bardziej podatne na skutki uboczne leczenia laserowego.

Popularne rodzaje laserów stosowanych w leczeniu blizn potrądzikowych

Istnieją dwa główne rodzaje zabiegów laserowych na blizny potrądzikowe: frakcyjne i niefrakcyjne. Lasery frakcyjne leczą obszary dotknięte chorobą, podczas gdy lasery niefrakcyjne działają tylko na niewielki fragment powierzchni. Zabiegi laserem frakcyjnym są uważane za bezpieczniejsze i skuteczniejsze w przypadku blizn potrądzikowych, ale straciły na popularności, ponieważ dostępne stały się delikatniejsze metody leczenia. Oba zabiegi polegają na usuwaniu warstw skóry, co zmniejsza głębokość i wygląd blizn, a jednocześnie pozostawia część skóry bez leczenia.

Istnieje kilka popularnych typów laserów stosowanych w leczeniu blizn potrądzikowych. Pierwszy rodzaj jest nieinwazyjny i może być stosowany do różnych obszarów skóry. W zależności od rodzaju skóry i nasilenia blizn potrądzikowych, zabieg laserowy może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli nie jesteś pewien, czy leczenie laserowe jest dla Ciebie odpowiednie, rozważ rozmowę z dermatologiem, aby ustalić, jaki typ lasera jest dla Ciebie odpowiedni.

Koszt zabiegów

Koszt laserowego leczenia trądziku zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj trądziku i stopień zaawansowania blizn. Dostępnych jest kilka rodzajów zabiegów laserowych, w tym laser YAG erbowy, laser na dwutlenku węgla (CO2), pulsacyjny laser barwnikowy oraz resurfacing CO2. Na przykład, laser Erbium YAG usuwa blizny potrądzikowe poprzez usunięcie wierzchniej warstwy skóry. Procedura ta może prowadzić do powstania poważnych blizn i może powodować od dwóch do trzech dni przestoju. Z drugiej strony, zabiegi z użyciem lasera CO2 są stosunkowo niedrogie i mogą być odpowiednim wyborem dla osób z bliznami potrądzikowymi.

Chociaż zabiegi odnowy laserowej mogą kosztować od 35 do 70 dolarów za sesję, wiele osób woli peelingi chemiczne. Peeling chemiczny może kosztować już od 99 dolarów, a bardziej agresywne procedury mogą kosztować 400 dolarów lub więcej. To, czy ubezpieczenie pokryje koszty zabiegu, zależy od lekarza, którego wybierzemy. Chociaż peeling chemiczny może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i przebarwień, nie wyleczy trądziku. Osoby, które zdecydują się na peeling chemiczny, powinny wziąć pod uwagę, że zabieg ten może powodować dłuższy czas przestoju.

Skutki uboczne leczenia laserem CO2

Znane są pewne skutki uboczne leczenia trądziku laserem CO2. Największe korzyści z tego typu leczenia laserowego mogą odnieść osoby o jasnej karnacji. Zabieg może powodować przestoje i pewne skutki uboczne, dlatego przed jego przeprowadzeniem należy porozmawiać z dermatologiem. Czas przestoju jest jednak znacznie krótszy w porównaniu z innymi zabiegami i można od razu wrócić do pracy. Ponadto laser CO2 nie jest skuteczny w przypadku wszystkich odcieni skóry, dlatego należy wcześniej zdecydować, czy jest on odpowiedni dla danej osoby.

Czas przestoju związany z leczeniem trądziku laserem CO2 wynosi zwykle od tygodnia do dwóch tygodni. Wyniki są na ogół bardzo dobre i pozwalają odmłodzić powierzchnię skóry w krótkim czasie. Jednak przed poddaniem się zabiegowi leczenia trądziku laserem CO2 należy omówić z dermatologiem potencjalne skutki uboczne. W ten sposób można uniknąć wszelkich niepożądanych konsekwencji. Ponadto przed zabiegiem należy pić dużo wody.

Skutki uboczne leczenia laserem erbowym

Pierwszym krokiem do poddania się leczeniu trądziku laserem erbowym jest konsultacja z dermatologiem. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, konieczne może być zastosowanie preparatu z retinoidami stosowanymi miejscowo, takimi jak tretinoina, hydrochinon lub lek redukujący wypryski. Leki te mogą również pomóc zminimalizować przebarwienia pozapalne lub nierównomierną reakcję na działanie lasera.

Po zabiegu leczenia trądziku laserem Erbium wyniki będą widoczne po dwóch do czterech dni po zabiegu. Czas rekonwalescencji zależy od intensywności zabiegu. Lżejsze procedury mogą wymagać jedynie kilku dni rekonwalescencji, natomiast bardziej agresywne zabiegi mogą wymagać 10 lub więcej dni. W większości przypadków efekty uboczne leczenia trądziku laserem Erbium są jednak minimalne. Pacjenci muszą być jednak świadomi, że zabieg może pozostawić blizny i nierówną pigmentację.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *