Jakie leki należy wybrać w leczeniu trądziku

Jakie leki należy wybrać w leczeniu trądziku

Jeśli zdecydowałeś się na wizytę u lekarza w celu leczenia trądziku, prawdopodobnie wiesz już, jakie leki powinieneś rozważyć. Być może wiesz o lekach stosowanych miejscowo, takich jak nadtlenek benzoilu czy izotretynoina. Ale czy istnieją inne leki, które mogą pomóc? Przeczytaj ten artykuł, aby się tego dowiedzieć. Omówimy także różnice między nadtlenkiem benzoilu a izotretynoiną.

Adapalene

W przeciwieństwie do innych leków przeciwtrądzikowych, adapalen działa poprzez zabijanie bakterii i odblokowywanie porów – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu praca-bezbarier.pl. Może być stosowany w celu zmniejszenia zmian trądzikowych. Wykazano, że zmniejsza wielkość porów nawet o 65%. Zwiększa także produkcję wilgoci w skórze, zmniejszając nasilenie suchości. Aktywny składnik adapalenu działa poprzez wiązanie się z białkami w komórkach skóry. Pomaga to w aktywacji genów tych komórek i w produkcji naturalnych substancji nawilżających.

Jako krem miejscowy adapalen działa poprzez blokowanie powstawania pryszczy, a rezultaty jego działania mogą pojawić się po 8-12 tygodniach. Ponieważ pryszcze tworzą się od sześciu do ośmiu tygodni, ważne jest, aby kontynuować stosowanie adapalenu nawet wtedy, gdy stan trądziku zacznie się pogarszać. Ponadto adapalenu nie należy stosować na skórę poparzoną słońcem, popękaną lub skłonną do wyprysków.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kremów z retinoidami. Tretinoina jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Adapalen jest produktem dostępnym bez recepty i jest dostępny w najniższym stężeniu wynoszącym 1%. Oba są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku, ale tretinoina jest nieco bardziej efektywna. Jako krem bez recepty adapalen jest doskonałym wyborem, jeśli Twoja skóra jest wrażliwa na leki przeciwtrądzikowe wydawane na receptę.

W zależności od stopnia nasilenia trądziku możesz stosować adapalen bez recepty lub za pośrednictwem lekarza. Aby jednak uzyskać najlepsze rezultaty, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i nakładać cienką warstwę kremu lub żelu na zmienione chorobowo miejsce. Ponadto, przed zastosowaniem adapalenu należy odczekać kilka dni po złuszczeniu preparatu na trądzik.

Nadtlenek benzoilu

Stosowanie nadtlenku benzoilu w leczeniu trądziku wymaga regularnego stosowania. Najpierw należy zwilżyć zmienione chorobowo miejsce płynem oczyszczającym lub kostką, a następnie delikatnie wetrzeć w skórę preparat oczyszczający zawierający nadtlenek benzoilu. Ważne jest, aby po zastosowaniu środka myjącego dokładnie umyć ręce i osuszyć skórę. Należy również unikać kontaktu z oczami lub ustami po zastosowaniu produktu oczyszczającego.

Nadtlenek benzoilu jest również pomocny w leczeniu głębokich torbieli, które mogą stać się bardzo duże i pokryte bliznami. Torbiele te zawierają zmienioną zapalnie skórę, bakterie i ropę. Jest on również skuteczny w leczeniu zaskórników, czyli złogów martwego naskórka, które mogą powodować powstawanie trądziku. Dostarczając tlenu do miejsc zmienionych chorobowo, nadtlenek benzoilu skutecznie zmniejsza ilość wyprysków trądzikowych i zapobiega ich powstawaniu.

Nadtlenek benzoilu jest popularnym lekiem na trądzik, ponieważ jest niedrogi i łatwo dostępny. Jest dostępny bez recepty w różnych formach, w tym w żelach i lotionach. Nie jest on zalecany dla osób o wrażliwej skórze, ale może pomóc w pozbyciu się trądziku. Nadtlenek benzoilu działa poprzez zabijanie bakterii wywołujących trądzik i odblokowywanie porów. Jest również skutecznym środkiem przeciwzapalnym, zmniejszającym widoczność zaczerwienień i pryszczy.

Wybierając nadtlenek benzoilu na trądzik, należy uważnie przeczytać ulotkę informacyjną dla pacjenta. Leku nie należy stosować do oczu i nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Lek należy stosować na zmienione chorobowo miejsca tylko raz na dobę. Należy jednak zachować ostrożność przy wyborze mocy leku. W przypadku odczucia dyskomfortu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Izotretynoina

Skuteczność izotretynoiny w leczeniu trądziku zależy od rodzaju trądziku, na który cierpi pacjent. Dobrymi kandydatami do leczenia izotretynoiną są osoby z ciężkim trądzikiem guzkowo-pęcherzykowym. Pacjenci ci mogą mieć ciężki trądzik z możliwością powstawania blizn. W przypadku pacjentów z umiarkowanym trądzikiem izotretynoina może być skuteczna. Lek ten może być również skuteczny w przypadkach, gdy inne metody leczenia trądziku zawiodły lub gdy trądzik nawrócił po odstawieniu antybiotyków.

Izotretynoina jest dostępna w postaci kapsułek i powinna być przyjmowana z posiłkiem. Ważne jest, aby tabletki przyjmować z posiłkiem, aby zwiększyć ich wchłanianie. Ponadto pacjent powinien wypić pełną szklankę wody przed przyjęciem tabletek. Uważa się, że posiłki wysokotłuszczowe zwiększają wchłanianie izotretynoiny. W ciężkich przypadkach zaleca się dawkowanie dwa razy dziennie. W obu przypadkach lekarz przepisze wysokotłuszczowy posiłek, aby zoptymalizować wchłanianie.

Oprócz skuteczności, izotretynoina stosowana w leczeniu trądziku wiąże się również z ryzykiem wystąpienia zakażeń skóry. Może ona powodować głębsze zakażenia, takie jak ropnie i zapalenie mieszków włosowych. W niektórych rzadkich przypadkach lek na trądzik może powodować depresję lub zaburzenia nastroju. Jest jednak mało prawdopodobne, aby powodowały one trwałe uszkodzenia skóry. Pomimo tych zagrożeń, stosowanie izotretynoiny przez kobiety w ciąży jest bezpieczne.

Lek może powodować zapalenie brodawek policzkowych u mężczyzn oraz w niektórych przypadkach zapalenie spojówek. Mężczyźni z ciężkim trądzikiem powinni starać się golić zarost za pomocą maszynki do golenia lub maszynki elektrycznej. Podczas tego procesu najlepiej jest nawilżać zarost wodą z mydłem. Olej z wiesiołka może również poprawić przeznaskórkową utratę wody. W badaniu z udziałem czterdziestu koreańskich ochotników z umiarkowanym trądzikiem, leczenie izotretynoiną oceniano pod względem globalnej punktacji w systemie klasyfikacji trądziku, liczby zmian zapalnych i TEWL. Lekarze oceniali również zadowolenie pacjentów.

Tetracyklina

Chociaż tetracyklina jest od dawna stosowana w leczeniu trądziku, ostatnie obawy związane z opornością na antybiotyki doprowadziły do zmiany terapii lekowej. Naukowcy sugerują, że w leczeniu trądziku korzystniejszy może być wybór leku o wąskim spektrum działania ze względu na jego wysoką aktywność przeciwbakteryjną. W niniejszym artykule omówiono wady i zalety tetracykliny w leczeniu trądziku. Ważne jest, aby zrozumieć działanie tetracykliny przed wyborem jej jako leku w leczeniu trądziku.

Skuteczność tetracykliny w badaniach klinicznych opiera się na leczeniu pierwotnego zakażenia bakteryjnego, które powoduje trądzik. Leczenie to jest wysoce skuteczne, ale wiąże się z działaniami niepożądanymi. Tetracyklina nie jest lekiem na trądzik, ale może być pomocna w leczeniu innych rodzajów zakażeń skóry. Może również zapobiegać powstawaniu bakterii, które powodują nawroty trądziku. Lek ten jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych skóry, egzemy i dróg moczowych.

Dawkowanie tetracykliny w leczeniu trądziku zależy od ciężkości trądziku. Jest ona często przepisywana pacjentom cierpiącym na trądzik o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Może być również stosowana w łagodnych przypadkach trądziku zapalnego. Zalecana dawka wynosi od jednego do dwóch gramów na dobę w mniejszych dawkach podzielonych. Dzieci powinny postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie leku. Tetracyklina jest silnym antybiotykiem, ale nie należy z nią przesadzać.

Zaleca się przyjmowanie tetracykliny na pusty żołądek i równomierne rozłożenie dawek w ciągu dnia. Aby uzyskać najlepsze wyniki, lek należy przyjmować na pusty żołądek i nie zaleca się przyjmowania go tuż przed snem. Podczas leczenia ważne jest, aby przyjmować lek o wyznaczonej porze. W przypadku pominięcia dawki należy wypić szklankę wody lub zjeść coś w ciągu godziny.

Erytromycyna

Erytromycyna jest antybiotykiem wydawanym na receptę, stosowanym w leczeniu miejscowym trądziku. Jest to antybiotyk makrolidowy, którego działanie polega na hamowaniu rozwoju bakterii. Może powodować pewne działania niepożądane, takie jak podrażnienie ust i oczu, ale objawy te powinny być łagodne. Jeśli wystąpią jakiekolwiek z nich, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych działań niepożądanych erytromycyny.

Erytromycyna w leczeniu trądziku działa poprzez zabijanie bakterii, które powodują trądzik. Lek działa poprzez zmniejszenie liczby bakterii Propionibacterium acnes, które żyją na skórze. Bakterie te rozwijają się w porach skóry, gdy łój jest produkowany w nadmiarze, a erytromycyna jest dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowej liczby bakterii w skórze. Chociaż nie do końca wiadomo, jak działa erytromycyna, uważa się, że wpływa ona na bakterie poprzez zmniejszenie ich fluorescencji porfiryny w pęcherzykach i poziomu wolnych kwasów tłuszczowych.

Innym częstym działaniem niepożądanym erytromycyny jest suchość i swędzenie skóry. W trakcie leczenia konieczne jest utrzymywanie leku na trądzik w jak najświeższej postaci. Erytromycyna w leczeniu trądziku jest bezpieczna i skuteczna, ale powinna być stosowana tylko w ostateczności, jeśli szukasz natychmiastowego wyleczenia. Erytromycyna jest ogólnie dostępna zarówno w postaci doustnej, jak i miejscowej. Niektórzy lekarze zalecają erytromycynę w leczeniu poważnych problemów z trądzikiem.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zarówno erytromycyna, jak i klindamycyna są skutecznymi lekami na trądzik. Jeśli ktoś nie jest w stanie znaleźć najlepszego leku na trądzik, najlepszym wyborem będzie drugi z nich. Jeśli oba te leki zadziałają, możesz liczyć na długotrwałe rozwiązanie, które będzie Ci służyć przez długi czas. Ważne jest także, aby przed zażyciem jakiegokolwiek leku skonsultować się z lekarzem. Będzie on w stanie przepisać Ci odpowiedni dla Ciebie lek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *