Jakich kosmetyków używać na trądzik

Jakich kosmetyków używać na trądzik

Szukając najlepszych kosmetyków na trądzik, musisz wiedzieć, jakich składników należy unikać. W tym artykule omówię składniki takie jak benzaldehyd i retinoidy, a także niekomedogenne środki nawilżające. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, których składników powinieneś unikać, a które możesz tolerować. Dzięki temu będziesz mogła podjąć świadomą decyzję o wyborze kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Niekomedogenne produkty nawilżające

Niekomedogenny produkt nawilżający jest dobrym rozwiązaniem dla skóry trądzikowej, ponieważ nie zatyka porów i usuwa martwe komórki naskórka. Ten rodzaj balsamu szybko się wchłania, co oznacza, że pozostanie na skórze przez cały dzień, nie powodując podrażnień ani wyprysków. Ponieważ jest to formuła na bazie wody, niekomedogenne produkty nawilżające są bezpieczne dla wszystkich typów skóry i mogą również zmniejszyć nasilenie trądziku.

Osoby o skórze tłustej powinny rozważyć znalezienie niekomedogennego produktu nawilżającego. Jest to ważne, ponieważ skóra tłusta ma większe szanse na rozwój trądziku z powodu nadprodukcji sebum – zasób ten jest udostępniony przez serwis i-poradniki.pl. Niekomedogenne produkty nawilżające zawierają składniki, które zmniejszają ilość wydzielanego sebum i pomagają kontrolować jego wydzielanie, a ponadto są ultra nawilżające, więc nie zatykają porów. Jeśli szukasz kremu nawilżającego, który nie zatyka porów, rozważ użycie Dermalogica Skin Hydrating Booster.

Niekomedogenny krem nawilżający może również pomóc w zapobieganiu zatykaniu się skóry olejami i zanieczyszczeniami. Ponieważ produkty niekomedogenne nie zatrzymują sebum i zanieczyszczeń, są one dobre dla skóry tłustej i pomogą Twojej skórze zachować czystość i zdrowie. Niekomedogenne produkty nawilżające powinny być stosowane po oczyszczeniu skóry. Należy jednak uważać na liczbę składników zawartych w produkcie nawilżającym.

Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa na oleje, możesz nie chcieć używać niekomedogennych produktów nawilżających. Produkty te nie zatykają porów, ale mogą powodować powstawanie wyprysków trądzikowych. Chociaż powinnaś stosować niekomedogenny krem nawilżający, aby zminimalizować ilość wyprysków trądzikowych, pamiętaj, że skóra każdego człowieka jest inna i potrzebuje określonego rodzaju produktu. Dlatego znalezienie odpowiedniego dla siebie produktu może wymagać od Ciebie odrobiny prób i błędów.

Retinoidy

Retinoidy w kosmetykach na trądzik mogą wywoływać różne skutki uboczne. Niektóre z nich to podrażnienie skóry, łuszczenie się i pękanie. Korzyści ze stosowania retinoidów są najbardziej zauważalne po kilku pierwszych tygodniach. Działają one jednak tylko wtedy, gdy pacjent kontynuuje ich stosowanie. Oznacza to, że nie są w stanie wyleczyć trądziku ani zapobiec powstawaniu kolejnych wykwitów. Niezależnie od ich skuteczności, ważne jest, aby stosować je oszczędnie i tylko w razie potrzeby.

Retinoidy występują zarówno w produktach dostępnych na receptę, jak i bez recepty. Pomagają one skórze odblokować pory i zmniejszyć blizny potrądzikowe. Mogą być również stosowane jako profilaktyka przeciwstarzeniowa. Retinol może być korzystny dla osób w wieku dwudziestu i trzydziestu lat z łagodnym trądzikiem. Jednak przed zastosowaniem jakichkolwiek retinoidów miejscowych na trądzik należy skonsultować się z dermatologiem. Jeśli Twoja skóra jest już wrażliwa na te składniki, mogą one działać zbyt silnie i powodować dalsze podrażnienia i stany zapalne.

Retinoidy są najskuteczniejsze, gdy stosuje się je na noc. Należy unikać stosowania ich w ciągu dnia, ponieważ składniki te ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego. Najlepiej jest jednak nakładać produkty z retinoidami na skórę dwa lub trzy razy w tygodniu. W ten sposób można stopniowo wykształcić tolerancję na ich działanie. Celem jest stopniowe zwiększanie częstotliwości ich stosowania, aż do momentu, gdy będziesz mogła stosować je na noc bez podrażnień.

Retinoidy są często spotykane w produktach OTC przeznaczonych do leczenia trądziku. Są one dostępne w postaci kremów, żeli i lotionów, a ich stężenie waha się od 0,025% do 2,0%. Wybierz produkt, który odpowiada potrzebom Twojej skóry. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, musisz konsekwentnie stosować produkt i monitorować wyniki. Jeśli retinol nie jest skuteczny w leczeniu trądziku, dermatolog może przepisać Ci receptę na krem z retinoidami.

Kwas salicylowy

Jeśli cierpisz na trądzik, prawdopodobnie słyszałeś o kwasie salicylowym. Ale co to dokładnie jest? Prawdopodobnie widziałeś też produkty, które w nazwie zawierają kwas salicylowy. W kosmetykach kwas salicylowy jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym, który przenika w głąb skóry. Co więcej, pomaga on w głębszym wnikaniu produktów do pielęgnacji skóry i ma inne korzyści dla skóry. Jest także skuteczny w walce z trądzikiem, ponieważ zwalcza zaskórniki i wągry.

Kwas salicylowy pomaga nie tylko zwalczać trądzik, ale także oczyszczać skórę tłustą, dlatego składnik ten często znajduje się w produktach do mycia twarzy. Jednym z przykładów jest Glamglow, maseczka do twarzy zawierająca połączenie BHA i AHA. Jej formuła z kwasem salicylowym pomaga również oczyszczać tłuste strefy T i uporczywe zaskórniki. Kwas salicylowy w kosmetykach na trądzik może jednak podrażniać skórę i powinien być stosowany z umiarem. Dermatolodzy zalecają stosowanie go nie częściej niż trzy razy w tygodniu.

Chociaż w większości przypadków kwas ten jest ogólnie tolerowany, u niektórych osób może wystąpić swędzenie i suchość skóry. Osoby bez nadmiaru tłuszczu mogą również zauważyć, że ich skóra staje się bardziej napięta i wrażliwa na światło słoneczne. Jak każdy kwas, kwas salicylowy w kosmetykach na trądzik może być drażniący i może powodować podrażnienia skóry. Jeśli jednak nadal obawiasz się jego skutków ubocznych, nie martw się – istnieją sposoby, aby sprawdzić, czy Twój produkt działa.

Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z dermatologiem przed zastosowaniem kwasu salicylowego. Kwas ten jest uważany za bezpieczny w stosowaniu w kosmetykach, ale niektóre osoby zgłaszały podrażnienie skóry przy pierwszym użyciu. Kwas salicylowy nie jest również odpowiedni do stosowania u dzieci poniżej drugiego roku życia, ponieważ ich skóra jest bardziej wrażliwa. Może on również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. American College of Obstetricians and Gynecologists (Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów) twierdzi, że stosowanie miejscowe kwasu salicylowego w ciąży jest bezpieczne, dlatego przed użyciem tego preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub położną.

Benzaldehyd

Benzaldehyd jest powszechnym składnikiem zapachowym wielu produktów do pielęgnacji skóry, w tym produktów przeciwtrądzikowych. Benzaldehyd jest substancją zapachową zatykającą pory, która może wywoływać reakcje alergiczne i stany zapalne u osób o wrażliwej skórze. Może również powodować wysypki i reakcje alergiczne, dlatego należy go unikać. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o wpływie benzaldehydu na skórę.

Benzaldehyd został po raz pierwszy odkryty w 1803 roku przez Alberta Martresa, który wyekstrahował go z gorzkich migdałów. W 1832 roku dwaj niemieccy chemicy dokonali jego syntezy. Znany również jako benzenokarbon, benzaldehyd jest naturalnym składnikiem niektórych produktów spożywczych. Na przykład migdały zawierają amygdalinę, glikozyd, który rozkłada się na benzaldehyd i cyjanowodór. Metabolizowany w organizmie benzaldehyd jest niebezpieczną substancją chemiczną, która zanieczyszcza źródła wody i niszczy roślinność.

Benzaldehyd występuje naturalnie w wielu owocach i herbatach i jest uważany za bezpieczny do stosowania w śladowych ilościach w produktach do pielęgnacji skóry. Działa on również jako środek konserwujący w produktach spożywczych i zapachowych. Poprawia również konsystencję produktów do pielęgnacji skóry i przedłuża ich trwałość. Chociaż może nie powodować działań niepożądanych, należy go unikać w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Benzaldehyd jest składnikiem wielu kosmetyków. Chociaż jego stosowanie w małych ilościach uważa się za bezpieczne, wykazano, że może wywoływać kontaktowe zapalenie skóry i podrażniać skórę. Z tego powodu eksperci zalecają, aby konsumenci szukali kosmetyków bez benzaldehydu. Najlepiej unikać takich produktów w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak olejki eteryczne. I pamiętaj, nie ma powodu, aby narażać swoje zdrowie tylko ze względu na bezpieczeństwo jednego składnika.

Mineralny filtr przeciwsłoneczny

Jeśli chodzi o skórę trądzikową, doskonałym wyborem są mineralne filtry przeciwsłoneczne. Zatwierdzone przez FDA filtry przeciwsłoneczne nie zawierają wielu substancji chemicznych i nie zatykają porów. Jeśli jednak masz skórę tłustą, pamiętaj, aby wybrać krem niekomedogenny, ponieważ filtry przeciwsłoneczne na bazie oleju mają tendencję do zatykania porów. Szukaj filtrów przeciwsłonecznych zawierających składniki niekomedogenne, bezzapachowych, bez alkoholu i lanoliny.

Możesz wybrać filtry przeciwsłoneczne na bazie tlenku cynku, które nie zatykają porów i zapobiegają trądzikowi. Filtry przeciwsłoneczne na bazie cynku zawierają tlenek cynku, który hamuje wydzielanie sebum i pomaga skórze zatrzymać wilgoć. Niekomedogenne mineralne filtry przeciwsłoneczne mają matowe wykończenie, co jest korzystne dla skóry tłustej. Są też dobre dla skóry wrażliwej. Są niekomedogenne i bezpieczne dla rafy koralowej.

Inną opcją są mineralne filtry przeciwsłoneczne, które tworzą fizyczną barierę dla promieni UV i odbijają je z powrotem. Zarówno tlenek cynku, jak i dwutlenek tytanu skutecznie blokują promienie UV, ale mogą pozostawiać na skórze biały lub kredowy osad. Mimo że nie są tak lekkie jak chemiczne filtry przeciwsłoneczne, formuły mineralne mogą być świetnym rozwiązaniem, jeśli Twoja skóra jest wrażliwa. Są one idealne dla osób o skórze trądzikowej i wrażliwej.

Stosowanie mineralnych filtrów przeciwsłonecznych przynosi Twojej skórze wiele korzyści. Są one zwykle mniej drażniące niż chemiczne filtry przeciwsłoneczne. Mogą jednak trudniej się rozprowadzać i pozostawiać białą warstwę. Mineralne kremy przeciwsłoneczne są także mniej odporne na wodę niż chemiczne. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki aktywne, które pochłaniają promienie UV i zamieniają je na ciepło. Ogólnie rzecz biorąc, filtry przeciwsłoneczne na bazie chemicznej są łatwiejsze w stosowaniu i pozostawiają mniej widoczne pozostałości.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *