Jak wyleczyć trądzik po 30. roku życia

Jak wyleczyć trądzik po 30. roku życia

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku po trzydziestce jest unikanie produktów na bazie oleju i nadmiernego stosowania kwasu salicylowego. Zmniejszenie poziomu stresu jest kolejnym ważnym krokiem, podobnie jak unikanie produktów zawierających składniki ropopochodne. Mam nadzieję, że choć jedna lub dwie z tych wskazówek okażą się pomocne. W końcu nie jest łatwo pozbyć się trądziku po trzydziestce. Niezbędne są cierpliwość i konsekwencja.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy (SA) jest betahydroksykwasem posiadającym w swojej strukturze chemicznej pierścień fenolowy. Jest on skutecznym środkiem keratolitycznym, rozpuszczającym cement międzykomórkowy i zmniejszającym przyleganie korneocytów. Jego lipofilny charakter umożliwia lepszą penetrację do jednostki pilosowo-korzeniowej i przyczynia się do jego działania komedolitycznego. Aktywność przeciwzapalna SA sprawia, że jest on cenny w leczeniu rumienia i pigmentacji twarzy.

Kwas salicylowy jest dostępny w postaci produktów miejscowych i preparatów do mycia. Pomaga on w usuwaniu martwych komórek skóry i bakterii powodujących trądzik. Preparat myjący z kwasem salicylowym jest rozpuszczalny w oleju i przenika przez skórę, eliminując trądzik. Oczar wirginijski i olejek z drzewa herbacianego mają właściwości antybakteryjne i mogą zmniejszać stan zapalny skóry trądzikowej. Mieszankę stosuje się punktowo.

Retinoidy

Być może zastanawiasz się, czy retinoidy mogą wyleczyć trądzik po 30. roku życia. Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale mają one pewne wady. Powinnaś unikać retinoidów, jeśli jesteś w ciąży, masz wrażliwą skórę lub stosujesz na twarz produkty zawierające retinoidy. Mogą one również podrażniać skórę, dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji miejscowej należy skonsultować się z dermatologiem.

Retinoidy mogą leczyć trądzik związany z procesem starzenia się skóry, ponieważ powodują masowe oczyszczanie porów skóry. Normalizują one również obrót komórkowy w mieszkach włosowych, co poprawia stan trądziku po usunięciu zaskórników. Chociaż leczenie trądziku retinoidami nie jest przeznaczone dla wszystkich, mogą one wyleczyć trądzik, jeśli są stosowane prawidłowo.

Obniżenie poziomu hormonów stresu

Jeśli chcesz zmniejszyć trądzik po 30. roku życia, spróbuj obniżyć poziom stresu. Choć trądzik jest często powodowany przez połączenie różnych czynników, zmniejszenie poziomu stresu może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i skórę. Na przykład, ucząc się kontrolować swoją dietę, możesz ograniczyć spożycie cukru i rafinowanych węglowodanów. Te produkty spożywcze mogą wywoływać reakcję zapalną. Dlatego też unikanie ich może pomóc Ci w zmniejszeniu problemu trądziku.

Oprócz wywoływania trądziku nadmierny stres powoduje zmiany w składzie chemicznym naszego organizmu, czego skutkiem jest ziemista cera i ciemne obwódki pod oczami. Nadmierny stres może także powodować zmiany w strukturze i wyglądzie skóry, ponieważ zwiększa się produkcja kortyzolu i adrenaliny. Nagromadzenie wolnych rodników może przyspieszyć proces starzenia się skóry, dlatego ograniczenie stresu jest ważne w leczeniu trądziku. Jeśli cierpisz na trądzik po 30. roku życia, powinnaś skonsultować się z dermatologiem, aby ustalić, jaki rodzaj leczenia jest dla Ciebie najlepszy.

Unikanie produktów na bazie oleju

Jednym ze sposobów naturalnego leczenia trądziku jest unikanie nabiału i białek serwatkowych. Oba te produkty przyczyniają się do powstawania trądziku. Zamiast tego spożywaj dużo pełnowartościowych produktów. Warzywa, takie jak brokuły, jarmuż, papryka i cukinia, to świetne opcje. Doskonałym wyborem są także owoce, takie jak jagody i gruszki. Pij dużo wody i ogranicz spożywanie pokarmów zawierających cukier. Unikaj picia zbyt dużych ilości napojów gazowanych i jedzenia białego pieczywa, które przyczyniają się do powstawania trądziku i pogarszają jego stan.

Jeśli możesz, używaj kremu nawilżającego nie zawierającego substancji komedogennych. Stosowanie kremów nawilżających o bezolejowej formule złagodzi suchość skóry spowodowaną trądzikiem. Unikaj dłubania w pryszczach i wypryskach. Może to prowadzić do infekcji i powstawania blizn. Unikaj dotykania twarzy i energicznego pocierania jej. Podrażni to Twoją skórę i pogorszy stan trądziku.

Unikanie dotykania twarzy

Chociaż istnieje wiele sposobów na to, by przestać mazać twarz, niektóre z najlepszych porad dotyczą tego, by w ogóle nie dotykać twarzy. Eksperci zalecają wyobrażenie sobie swoich rąk jako obrzydliwych narzędzi, które dotykały różnych obrzydliwych miejsc i rzeczy. Jeśli to nie wystarczy do przełamania nawyku, możesz spróbować zająć się jakimś produktywnym hobby, na przykład malowaniem. Jeśli malowanie nie jest Twoją pasją, rozważ bardziej relaksujące zajęcie, np. wędrówki piesze.

Produkty do pielęgnacji skóry powinny być stosowane oszczędnie i nie powinny być zbyt gęste. Możesz używać niekomedogennych środków oczyszczających. Używanie produktów do włosów zawierających olejki również jest szkodliwe, ponieważ mogą one przenosić zanieczyszczenia i bakterie na twarz. Aby uniknąć dotykania twarzy po umyciu rąk, używaj bezolejowego kremu nawilżającego na bazie wody. Powinnaś też unikać produktów do włosów i tłustych kosmetyków, które powodują przesuszenie i mogą prowadzić do powstawania blizn.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *