Jak wygląda trądzik różowaty?

Jak wygląda trądzik różowaty?

Jeśli cierpisz na trądzik różowaty, być może zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda ta choroba. Powinieneś wiedzieć, jak wygląda i jakie są jej przyczyny. W tym artykule omówimy możliwości leczenia i środki zapobiegawcze, które możesz podjąć, aby utrzymać tę dolegliwość pod kontrolą. Mamy nadzieję, że wyjdziesz z tego artykułu lepiej przygotowana do radzenia sobie z chorobą i uzyskania skóry wolnej od trądziku różowatego. Zamieściliśmy również kilka pomocnych linków, dzięki którym dowiesz się więcej o tym zaburzeniu skóry.

Objawy

Leki są powszechnie stosowane w leczeniu trądziku różowatego. Leki te kontrolują stan i zapobiegają jego nawrotom. Jeśli trądzik różowaty zniekształcił nos, można również skorzystać z zabiegów chirurgicznych. Wczesne leczenie może złagodzić objawy i zapobiec ponownemu wystąpieniu trądziku różowatego. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem zaraz po wystąpieniu objawów, aby leczenie mogło być dostosowane do Twoich potrzeb.

Na twarzy często pojawiają się małe, czerwone grudki, znane również jako pryszcze wypełnione ropą. Mogą one przypominać trądzik, ale nie ma na nich zaskórników ani białych wągrów. Zaczerwienienie może obejmować większą część twarzy i powodować uczucie napięcia skóry. Na skórze dotkniętej chorobą mogą być również widoczne naczynia krwionośne. Objawom tym często towarzyszy pieczenie. Jeśli wystąpią takie objawy, konieczna może być także wizyta u dermatologa.

Na twarzy, a zwłaszcza na nosie, pojawiają się widoczne naczynia krwionośne. Skóra staje się grubsza, co nadaje nosowi opuchnięty wygląd. Niektóre osoby doświadczają problemów z oczami, w tym suchości i swędzenia. W ostateczności nieleczony trądzik różowaty może doprowadzić do utraty wzroku. U niektórych pacjentów pojawiają się nawet pajączki na nogach. Co gorsza, niektóre osoby cierpią z powodu ocznych objawów trądziku różowatego.

Przyczyny

Istnieje wiele przyczyn trądziku różowatego. Na przykład, ekstremalne zimno i ciepło mogą wywoływać zaostrzenia. Niektóre leki wpływające na naczynia krwionośne również mogą wywoływać trądzik różowaty. Poza czynnikami wyzwalającymi trądzik różowaty, gorące napoje i pikantne potrawy mogą zaostrzać ten stan. Aby zapobiec zaostrzeniom trądziku różowatego, należy nosić odzież ochronną lub zakrywać się przed ekstremalną pogodą. Jeśli wystąpi zaczerwienienie twarzy, rumieńce lub obrzęk, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Badania sugerują, że przyczyną trądziku różowatego może być infekcja bakteryjna w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Bakteria ta jest również związana z wrzodami żołądka i refluksem kwaśnym. Może ona powodować, że Twój układ odpornościowy wytwarza reaktywne formy tlenu, które zwiększają stan zapalny w skórze. Choć potrzeba więcej badań, leczenie antybiotykami i modyfikacje diety są uważane za skuteczne w leczeniu trądziku różowatego. Na razie jednak istnieje wiele przyczyn trądziku różowatego, które nie są dobrze poznane.

Leczenie

Leczenie trądziku różowatego nie ogranicza się do stosowania produktów miejscowych, w tym miejscowego kwasu azelainowego, który jest skuteczny w przypadku grudek i krost. Te środki miejscowe zmniejszają również produkcję keratyny – substancji, która nadaje skórze jej strukturę i może blokować pory, jeśli jest nadmiernie produkowana. Antybiotyki stosowane miejscowo, takie jak tetracyklina i doksycyklina, są również stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego skóry. Należy jednak starannie rozważyć ryzyko związane z ich stosowaniem.

Leczenie trądziku różowatego może również dotyczyć objawów występujących na nosie i policzkach. Nos może stać się obrzmiały, powiększony i zaczerwieniony, przez co wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Inne możliwości leczenia trądziku różowatego to chirurgiczne usuwanie bruzd, chirurgia laserowa i elektrochirurgia. U pacjentów, u których występuje obrzęk twarzy, można zastosować dermabrazję i leczenie laserowe. Jeśli trądzik różowaty dotyka oczu, leczenie może obejmować stosowanie antybiotyków miejscowych i wizytę u lekarza.

Zapobieganie

Aby zapobiegać trądzikowi różowatemu, należy stosować się do następujących prostych wskazówek: Używaj delikatnych środków czyszczących; unikaj mydeł i kosmetyków zawierających alkohol, mentol lub środki złuszczające. Noszenie kapelusza lub czapki przeciwsłonecznej ochroni Twoją skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Warto również unikać noszenia czapek z daszkiem, które nie chronią uszu, szyi ani większej części twarzy. Wystawienie na działanie promieni słonecznych, gorąca lub zimna pogoda oraz wiatr również mogą pogorszyć stan zdrowia.

Prowadź dziennik swoich codziennych czynności i stanów emocjonalnych. Zapisuj, co wywołuje u Ciebie zaostrzenia trądziku różowatego. Zapisuj, co jesz i pijesz w czasie zaostrzenia. Prowadzenie dziennika pomoże ci zidentyfikować czynniki wywołujące trądzik różowaty oraz zmniejszyć częstotliwość i nasilenie jego objawów. Unikanie pewnych rodzajów żywności lub całkowite ich unikanie może również zmniejszyć nasilenie trądziku różowatego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *