Jak wygląda obkurczenie pochwy po porodzie?

Jak wygląda obkurczenie pochwy po porodzie?

Podczas porodu jest kilka zmian, które wystąpią bezpośrednio po porodzie. Pierwszą rzeczą, która się wydarzy, będzie bolesność w miejscu, gdzie dziecko zostało urodzone. Dodatkowo, jeśli miałaś duże dziecko, lekarz może wykonać episiotomię. Ta operacja również spowoduje bolesność w tym obszarze podczas gojenia. Po porodzie Twoja pochwa będzie również szersza niż przed porodem. Zazwyczaj kurczy się ona z powrotem, ale jeśli urodziłaś duże dziecko, możesz nie zauważyć, że pochwa kurczy się tak szybko jak wcześniej.

Poporodowa sucha skóra

Po porodzie ciało kobiety przechodzi kilka zmian. Jedną z nich jest suchość skóry, która może być spowodowana drastycznym spadkiem poziomu progesteronu i estrogenów. Do powstania problemu może przyczynić się również odwodnienie. Choć sucha skóra po porodzie nie jest stanem stałym, wymaga stosowania dobrego kremu nawilżającego. W ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie skóra może być bardzo sucha i skłonna do wyprysków.

Aby zwalczyć suchość skóry po porodzie, kobiety muszą wprowadzić kilka prostych zmian w swoim stylu życia. Powinny unikać używania ostrych mydeł i pryszniców, a zamiast tego brać krótkie prysznice lub kąpiele. Powinny również upewnić się, że środki czyszczące, których używają, zawierają składniki nawilżające. Produkty Dove są jedną z takich opcji. Produkty te są polecane przez dermatologów. Produkty te zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc skórze zachować elastyczność.

Jeśli suchość skóry utrzymuje się po porodzie, może to być spowodowane stanem zwanym cholestazą. Stan ten może powodować swędzenie, zaczerwienienie lub ból skóry i powinien być sprawdzony przez lekarza. Inną przyczyną jest nieszkodliwa choroba skóry zwana pruritic urticarial plaques and papules, która może pojawić się po porodzie.

Innym schorzeniem, które może mieć wpływ na skórę po porodzie, jest melasma, czyli stan, w którym na twarzy pojawiają się ciemne plamy. Melasma nie jest groźna i z czasem zanika. Jednak wiele kobiet dotkniętych tą przypadłością musi stosować filtry przeciwsłoneczne, aby chronić się przed promieniami UV.

W ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie, skóra kobiety może wydawać się sucha na całej twarzy. Problem ten jest spowodowany zmianami hormonalnymi w organizmie. Poziom hormonów u kobiety wzrasta podczas ciąży i spada po porodzie. Ten brak równowagi może powodować spadek popędu płciowego i może wpływać na jej ciało i skórę.

Pielęgnacja skóry po porodzie powinna obejmować stosowanie filtra przeciwsłonecznego o wartości co najmniej SPF 30 oraz oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie. Do pielęgnacji skóry należy również włączyć zdrową dietę i regularne ćwiczenia. Powinna również zadbać o odpowiednią ilość snu.

Zmiany hormonalne

Po porodzie pochwa nie ma już takich rozmiarów, jakie miała wcześniej. Macica kobiety przed porodem była wielkości gruszki, ale po porodzie rośnie do wielkości arbuza. Jest to normalne, ale zmiany mogą prowadzić do nietrzymania moczu, słabego pęcherza i bolesnego seksu. Dobra wiadomość jest taka, że zmiana ta jest w dużym stopniu uleczalna.

Tkanka pochwy jest elastyczna, więc po porodzie rozciąga się i kurczy. Podczas porodu uwalniane są hormony, które wpływają na pochwę i obszar miednicy. Estrogen, na przykład, zwiększa przepływ krwi do pochwy. Inny hormon, relaksyna, pomaga rozciągnąć obszar miednicy i więzadła. Hormony w organizmie mogą również powodować suchość pochwy.

Kobiety, które doświadczają skurczu pochwy, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem. Chociaż obkurczenie pochwy po porodzie jest normalne, powrót do dawnego rozmiaru może trwać 12 tygodni lub dłużej. Lekarz może pomóc zidentyfikować przyczynę Twojego skurczu i zalecić plan leczenia, który będzie dotyczył konkretnego problemu.

Leczenie atrofii pochwy zwykle obejmuje terapię hormonalną. Terapia estrogenowa jest najczęstszym leczeniem atrofii pochwy, ale istnieją inne podejścia dostępne. Niektóre z nich koncentrują się na leczeniu objawów atrofii, podczas gdy inne mają na celu rozwiązanie problemu utraty estrogenów.

Wiele kobiet nie zgłasza swoich objawów, co uniemożliwia zdiagnozowanie i leczenie problemu. Jednak leczenie jest dostępne i kobiety mogą uzyskać znaczną ulgę objawową. Nieleczona atrofia pochwy może prowadzić do nawracających infekcji i obniżenia jakości życia.

Rozdarcia pierwszego stopnia skóry wokół otworu pochwy

Jeśli rozdarcia są powierzchowne, zagoją się same bez interwencji medycznej. Jeśli jednak są głębsze, konieczna będzie wizyta u lekarza. Na szczęście wiele rozdarć w otworze pochwy goi się samoistnie i nie wymaga zakładania szwów.

W ciągu sześciu tygodni od porodu będziesz musiała umówić się na wizytę kontrolną, aby ocenić gojenie się rozdarć. W tym momencie Twój lekarz położnik lub położna może podjąć decyzję o zamknięciu rozdarcia szwami lub pozwolić na jego naturalne zagojenie. Decyzja ta będzie jednak zależała od stopnia zaawansowania rozdarcia. Łzy pierwszego stopnia mogą zagoić się bez szwów.

Rozdarcia pierwszego stopnia na skórze wokół otworu pochwy są najmniej poważnym rodzajem rozdarcia krocza. Są one niewielkie, ale bolesne i występują wewnątrz lub wokół pochwy. Większość rozdarć pierwszego stopnia zagoi się samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednakże, jeśli rozdarcia są głębsze i sięgają mięśni dna miednicy, mogą wymagać założenia szwów, aby się zagoić.

Rozdarcia drugiego i trzeciego stopnia są mniej powszechne, ale mogą wymagać naprawy chirurgicznej. Oprócz naprawy chirurgicznej, łzy trzeciego i czwartego stopnia obejmują również mięśnie zwieracza odbytu i odbytnicy. Rozdarcia pierwszego i drugiego stopnia goją się samoistnie, a łzy z czasem ulegają wygojeniu.

Rozdarcia pierwszego stopnia skóry wokół pochwy po porodzie mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Niektóre z tych przyczyn to poród twarzą do góry, użycie kleszczy podczas porodu, urodzenie dużego dziecka lub pochodzenie z Azji.

Bolesne miejsce będzie bolało przez kilka tygodni. Jeśli nie jest leczone, może nawet doprowadzić do deformacji. Oprócz bólu, rozdarcia te mogą powodować tarcie i zwiększać wrażliwość. Jeśli pozostawisz je bez szwów, może dojść do rozszczepienia skóry lub wydłużenia otworu pochwy. Może to sprawić, że chodzenie i siedzenie będzie bolesne.

Chirurgiczna naprawa rozdarcia pierwszego stopnia jest prostą procedurą, ale istnieje kilka zagrożeń. Na przykład, rozdarcie może być w stanie zagoić się samo, jeśli zwieracz nie został uszkodzony. Jednak łzy drugiego i trzeciego stopnia będą wymagały założenia szwów. Szwy mogą jednak powodować ból przez okres do sześciu tygodni.

Ćwiczenia

Kobiety w połogu mogą rozpocząć ćwiczenia już sześć do ośmiu tygodni po porodzie. Mogą one zwiększać intensywność i rodzaj ćwiczeń w miarę jak ich ciało odzyskuje siły po porodzie. Lekarz prowadzący po porodzie sprawdzi stan zdrowia kobiety w tym czasie i może dać jej zgodę na rozpoczęcie ćwiczeń. Może ona zacząć od czynności o niskim stopniu oddziaływania, takich jak chodzenie. Gdy odzyska siłę i pewność siebie, może zwiększyć ilość czasu spędzanego na ćwiczeniach.

Ćwiczenia po porodzie mogą pomóc kobiecie w szybszym powrocie do zdrowia. Jednak powrót do ćwiczeń po porodzie przez cesarskie cięcie zajmie trochę czasu. Najlepiej unikać ćwiczeń, które wywierają zbyt duży nacisk na okolice brzucha i pociągają za bliznę po cesarskim cięciu. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń, a połączenie treningu siłowego i ćwiczeń kardio może pomóc.

Ćwiczenia pomagają odzyskać mięśnie dna miednicy kobiety. Jeśli te mięśnie nie pracują prawidłowo, może to spowodować problemy z kontrolą pęcherza i odczuwaniem podczas aktywności seksualnej. Na szczęście istnieje wiele ćwiczeń, które pomagają kobietom odzyskać kontrolę nad ich pochwą. Oprócz ćwiczeń wzmacniających pochwę, kobieta może również wzmocnić mięśnie w obszarze miednicy poprzez ćwiczenia pochylenia miednicy. Aby wykonać ćwiczenia pochylenia miednicy, powinna ona stanąć pod ścianą i wciągnąć swój pępek do środka na cztery sekundy. Powtórz ten proces przez dziesięć razy.

Chociaż ciąża i poród mogą powodować skurcz pochwy, zdecydowana większość kobiet w pełni wraca do zdrowia. Niektóre kobiety po porodzie doświadczają ciągłych problemów związanych z dnem miednicy, takich jak ból lub nietrzymanie moczu. Są one często przejściowe, ale nie należy ich lekceważyć. Na szczęście istnieją pewne zabiegi, które mogą zmniejszyć lub wyeliminować niektóre z tych problemów i pomóc Ci prowadzić normalne życie po porodzie.

Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych ćwiczeń zmniejszających kurczliwość pochwy po porodzie jest pochylenie miednicy. To ćwiczenie ma wiele korzyści, w tym zdolność do redukcji tłuszczu z brzucha po porodzie. To delikatne ćwiczenie można wykonywać bezpiecznie, nawet z dzieckiem na rękach. Wykonywanie tego ćwiczenia pomaga poprawić funkcjonowanie dna miednicy i aktywować mięśnie pośladkowe.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *