Jak rozpoznać trądzik hormonalny

Jak słońce działa na trądzik

Trądzik to przykra sprawa, z którą trzeba się zmierzyć, a trądzik hormonalny może dotknąć każdą dziewczynę. Może on jednak pojawić się także w późniejszym okresie życia. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać trądzik hormonalny i co zrobić, aby go wyleczyć. W niektórych przypadkach trądzik hormonalny pojawia się nawet wiele lat po pierwszym rozpoznaniu. Ważne jest, aby natychmiast podjąć leczenie i upewnić się, że nie naruszysz naturalnej równowagi hormonalnej organizmu, stosując niewłaściwe metody leczenia trądziku.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z beautypediapatt.pl

Objawy

Wiedza o tym, jak rozpoznać objawy trądziku hormonalnego, jest ważna w leczeniu tego schorzenia. Ten rodzaj trądziku ma tendencję do pojawiania się co miesiąc w tym samym miejscu, co wskazuje na to, że jest spowodowany uwalnianiem hormonów z organizmu. Może być ostry, przewlekły lub podostry, a jego przyczyną jest rozszerzony por. Ma silny komponent zapalny i wymaga bardziej klinicznego podejścia do leczenia. Ważne jest, aby zrozumieć cykle swojego organizmu, ponieważ mogą one w różny sposób wpływać na skórę.

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem trądziku hormonalnego jest pojawienie się zaognionych pryszczy. Występują one na podbródku, szczęce i szyi. Często są one bolesne w dotyku i mogą przekształcić się w cysty. Trądzik hormonalny zwykle pozostawia blizny, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie tego schorzenia. Należy jednak skonsultować się z lekarzem w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z poniższych znaków i objawów.

Przyczyny

Podczas gdy niektórzy z nas są podatni na sporadyczne ataki trądziku w stresujących okresach, takich jak cykl menstruacyjny, inni są bardziej podatni na bolesne, torbielowate wybuchy w późniejszym okresie życia. Trądzik hormonalny jest bezpośrednim skutkiem zaburzeń równowagi hormonalnej. Wiele z nas próbuje stłumić trądzik, stosując tabletki antykoncepcyjne, ale często nie rozwiązuje to problemu pierwotnej przyczyny tego stanu. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele naturalnych rozwiązań tego problemu, które mogą nam pomóc w uzyskaniu czystszej skóry w naturalny sposób.

Niektóre z tych środków można przyjmować doustnie, np. retinoidy stosowane miejscowo, czyli pochodne witaminy A, które można kupić bez recepty. Dla osób z ciężkim trądzikiem dostępne są również wersje na receptę. Obie te metody są skuteczne w zwalczaniu trądziku, ale mogą powodować zwiększone ryzyko poparzeń słonecznych. Inną opcją jest stosowanie leczniczych środków oczyszczających, które zawierają nadtlenek benzoilu usuwający martwe komórki skóry i nadmiar sebum. Innym sprawdzonym rozwiązaniem są doustne środki antykoncepcyjne, które działają na męski hormon androgen.

Leczenie

W zależności od nasilenia trądziku hormonalnego, dermatolog może zalecić stosowanie leków dostępnych bez recepty lub preparatów miejscowych o silnym działaniu, wydawanych na receptę. Poważniejsze przypadki mogą wymagać zastosowania silniejszych metod leczenia, takich jak retinoidy wydawane na receptę lub terapia hormonalna. Trądzik hormonalny jest często połączeniem dwóch czynników. Wiele osób uważa, że samo leczenie bez recepty nie przynosi ulgi, jednak w leczeniu tego problemu skuteczne jest stosowanie kombinacji preparatów miejscowych, suplementów diety i regularnej pielęgnacji skóry.

Podczas gdy niektóre rodzaje trądziku hormonalnego są nieszkodliwe, inne mogą prowadzić do powstawania bolesnych cyst. Trądzik torbielowaty charakteryzuje się dużymi, bolesnymi i zaognionymi guzkami. Wiele kobiet rozpoczyna menopauzę po 40. roku życia, co wiąże się z naturalnym spadkiem poziomu hormonów rozrodczych i ustaniem miesiączkowania. U tych kobiet spadek poziomu estrogenów może spowodować pojawienie się trądziku. Stres również może wywołać trądzik na tle hormonalnym.

Zapobieganie

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jak zapobiegać trądzikowi hormonalnemu?”. Chociaż trądzik jest często powodowany przez hormony, może się do niego przyczynić wiele innych czynników. Poza brakiem równowagi hormonalnej może być też wiele innych przyczyn, w tym stres i niektóre rodzaje produktów do pielęgnacji twarzy. Zrozumienie różnic między nimi może jednak pomóc w podjęciu decyzji, jakie leczenie należy zastosować. Poniżej wymieniono kilka sposobów na uniknięcie trądziku hormonalnego. Mamy nadzieję, że informacje te pomogą Ci uniknąć kłopotliwych i osłabiających skutków trądziku hormonalnego.

Możesz także wypróbować naturalne środki na trądzik. Dostępnych jest wiele naturalnych produktów zwalczających trądzik, takich jak okłady na twarz, naturalne środki nawilżające i nieacnegenne filtry przeciwsłoneczne. Aby zmniejszyć skutki trądziku hormonalnego, możesz unikać diety bogatej w cukier i tłuszcz, a także ograniczyć nabiał i smażone potrawy. Niektóre witaminy i minerały również zmniejszają widoczność trądziku. Podjęcie tych działań pomoże ci zachować czystą skórę i zapobiegnie pojawieniu się trądziku w przyszłości.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *