Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone sposoby!

jak pozbyć się trądziku

Wbrew obiegowej opinii trądzik nie pojawia się wyłącznie w wieku nastoletnim. Z tą przypadłością mogą zmagać się również starsze osoby. Dlatego warto sprawdzić, jak pozbyć się trądziku i odzyskać pewność siebie.

Dla niektórych zmiany trądzikowe są nie tylko problemem estetycznym. Bardzo nasilona forma choroby może odbierać pewność siebie, czego skutkiem staje się izolowanie od innych ludzi. Z tego powodu konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można skutecznie pozbyć się trądziku. Znajdziesz ją w tym artykule!

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik nie powstaje bez powodu – zawsze jest jakiś czynnik zapalny, który wywołuje tę chorobę. Wśród najczęstszy przyczyn należy wymienić:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, które wywołują wzmożoną produkcję sebum;
  • dojrzewanie, kiedy pojawia się trądzik młodzieńczy;
  • czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
  • błędy w higienie (np. zbyt rzadkie zmienianie pościeli);
  • dieta obejmująca produkty przetworzone;
  • zbyt mała ilość wody.

Czasami te czynniki się łączą, dlatego szukając odpowiedzi na pytanie o to, , warto przeanalizować najpierw swój tryb życia. Być może zmiana przyzwyczajeń będzie jednym ze sposobów, które pozwolą odzyskać skórę bez wyprysków.

Trądzik pospolity – objawy, które są najbardziej charakterystyczne

Jak rozpoznać trądzik pospolity, który jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian choroby? Objawia się występowaniem zmian skórnych takich jak zaskórniki, wypryski, grudki czy torbiele nie tylko w obrębie twarzy, ale także na plecach lub dekolcie. Kiedy gruczoły produkują zbyt dużą ilość sebum, zamyka ono ujście mieszków włosowych. Takie środowisko jest idealne do namnażania się bakterii beztlenowych i powstawania stanów zapalnych. W ten sposób na skórze pojawiają się zmiany, które wielu osobom dosłownie spędzają sen z powiek.

Sposoby na trądzik. Jak działać skutecznie i trwale?

Wśród najlepszych sposobów na trądzik należy wymienić zmiany w rutynie pielęgnacyjnej. Przede wszystkim trzeba dobrze dobrać kosmetyki, które poprawią stan cery. Warto skompletować zestaw obejmujący zarówno delikatny produkt myjący, jak i tonik oraz . Trzeba przy tym zwracać uwagę na skład, ponieważ zbyt agresywne substancje, powodujące wysuszanie cery, tylko nasilą problem trądziku. Nadal wiele osób uważa, że tylko w ten sposób pozbędą się zmian – jedyne co osiągają, to jeszcze większą nadprodukcję sebum. Skóra chce bowiem zapewnić sobie nawilżenie, dlatego pielęgnacja cery trądzikowej nie powinna pomijać tego etapu.

Szukając sprawdzonych kosmetyków na trądzik, warto wypróbować dermokosmetyki, które mają w swoim składzie na przykład kwas salicylowy, hydroksykwasy, retinol, cynk, siarkę, a także działające łagodząco ceramidy czy panthenol. Skórę trądzikową trzeba również zabezpieczać przed działaniem promieni słonecznych. Można bowiem zauważyć, że latem mimo chwilowej poprawy problem często powraca ze zdwojoną siłą.

Czy istnieją domowe sposoby na trądzik?

Trądzik jest chorobą, która wymaga leczenia, dlatego w przypadku nasilenia objawów, należy zasięgnąć rady dermatologa. Domowe sposoby nie powinny stanowić jedynych środków, jakich używa chora osoba. To jednak bardzo dobre wsparcie w walce o promienną, czystą cerę, takie rozwiązania można również stosować w sytuacjach awaryjnych.

Na pewno sprawdzi się olejek herbaciany, który można stosować punktowo na wypryski. Podobnie działa kurkuma oraz aspiryna – dzięki kwasowi salicylowemu wycisza stan zapalny. Jeśli zmiany trądzikowe są bolesne i opuchnięte, ulgę przyniesie okład z lodu albo chłodny kompres. Warto również zmienić nawyki żywieniowe, rezygnując ze słodyczy i wysoko przetworzonego jedzenia. Należy też zrezygnować z używek, takich alkohol i papierosy.

Walka z trądzikiem wymaga cierpliwości oraz systematyczności, a często również włączenia leczenia farmakologicznego. Warto się w nią jednak uzbroić i nie rezygnować w połowie terapii, ponieważ nagrodą jest świeża cera bez wyprysków.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *