Czy trądzik jest zaraźliwy?

Czy trądzik jest zaraźliwy?

Czy trądzik jest zaraźliwy? Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną gruczołów łojowych na górnej części ciała. Chociaż trądzik może występować rodzinnie, nie jest zaraźliwy. Poza tym, że jest to wstydliwa dolegliwość, może być bardzo kłopotliwa zarówno dla osoby dotkniętej trądzikiem, jak i dla innych osób z jej otoczenia. Aby dowiedzieć się więcej o trądziku i jego przyczynach, kontynuuj lekturę tego artykułu. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania dotyczące tego schorzenia – cytat ten jest efektem dociekań zespołu serwisu medycynaiuroda.pl.

No

Jeśli cierpisz z powodu trądziku, to zapewne zastanawiasz się, czy jest on zaraźliwy. Trądzik jest chorobą skóry, która rozwija się z powodu zatkanych porów. W miarę zatykania się gruczołów łojowych i porów bakterie przenikają do nich, powodując zaczerwienienie i stan zapalny. Chociaż stan ten nie jest zaraźliwy, przed wyskakiwaniem pryszczy należy skonsultować się z dermatologiem. Dobra wiadomość jest taka, że bezpieczne wyciskanie pryszczy jest stosunkowo łatwe i nie powoduje rozprzestrzeniania się choroby na innych.

Pomimo błędnego przekonania, że trądzik jest zaraźliwy, prawda jest taka, że można dotknąć osoby z trądzikiem, a nawet podzielić się ręcznikiem lub mydłem. Jednak nie dostaniesz pryszczy po przebywaniu w otoczeniu osób z trądzikiem. W rzeczywistości prawie każda osoba w pewnym momencie swojego życia cierpi z powodu trądziku. Mimo że po przebywaniu z osobą z trądzikiem mogą pojawić się pryszcze, jest bardzo mało prawdopodobne, aby były one spowodowane infekcją pochodzącą od innej osoby.

To nie jest zaraźliwe

Jeśli denerwujesz się, że zachorujesz, nie przejmuj się – to nie jest zaraźliwe. Większość chorób zakaźnych jest wywoływana przez patogeny, które porywają komórki ciała i szybko się rozmnażają. Ale nawet jeśli nie jesteś zakaźny, możesz zapobiec ich rozprzestrzenianiu. Stosując się do kilku prostych zasad, możesz uchronić się przed zachorowaniem na przeziębienie lub grypę. Oto, jak to zrobić.

Podczas gdy choroby zakaźne mogą rozprzestrzeniać się przez bezpośredni kontakt, inne rodzaje mogą być przenoszone tylko drogą powietrzną. Na przykład borelioza jest przenoszona tylko przez zakażone kleszcze. Z kolei tężec nie może być przenoszony przez kontakt bezpośredni. W rzeczywistości, jeśli miałeś kontakt z osobą chorą na stopę sportowca, możesz łatwo zarazić się od niej chorobą poprzez dotykanie jej stóp lub dłoni.

Może występować rodzinnie

Choć dokładne przyczyny trądziku nie są znane, uważa się, że istnieje związek genetyczny z trądzikiem. Trądzik występuje rodzinnie, ponieważ osoby z genetycznie uwarunkowaną skłonnością do trądziku są bardziej podatne na jego rozwój niż ogół populacji. W szczególności, osoby z trądzikiem częściej zapadają na niego w wieku nastoletnim i utrzymują go w wieku dorosłym. Związek ten został wykazany w badaniach bliźniąt. Ponadto dorosłe kobiety palące często doświadczają poważniejszego trądziku, zwłaszcza na linii żuchwy i szyi, ze względu na większą liczbę zablokowanych porów.

Pomimo tych ograniczeń naukowcy poczynili znaczne postępy w dziedzinie genetyki i trądziku. Znalezienie genetycznego związku z trądzikiem ułatwi poszukiwania skutecznego leczenia. Chociaż naukowcy nie zidentyfikowali jeszcze przyczyny, znalezienie genów odpowiedzialnych za powstawanie trądziku jest ogromnym krokiem naprzód w dziedzinie dermatologii. Jeśli w twojej rodzinie zdarzały się przypadki trądziku, ważne jest, abyś porozmawiał z rodzicami na temat tej choroby i wszelkich zmian, jakie zaszły w ich organizmach. Pomoże Ci to ustalić, czy trądzik, którego doświadczasz, jest spowodowany konkretnym schorzeniem.

Jest to przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych górnej części ciała

Gruczoły łojowe wydzielają oleistą substancję zwaną sebum. Łój chroni skórę, zabezpieczając ją przed działaniem środowiska zewnętrznego. Czasami jednak łój zostaje uwięziony w gruczole, powodując jego obrzęk. Jest to objaw przerostu gruczołów łojowych – stanu, w którym gruczoły łojowe ulegają powiększeniu i produkują duże ilości sebum. Zgrubienia te są często niegroźne i mogą pojawić się u osób w każdym wieku.

Gruczoły łojowe znajdują się na całym ciele i mogą wytwarzać od 2500 do 6000 tłustych cząsteczek na cal kwadratowy. Większość z nich jest połączona z mieszkami włosowymi, ale kilka wychodzi bezpośrednio na powierzchnię skóry. Oprócz wydzielania tłustej substancji zwanej łojem, gruczoły te biorą udział w regulacji temperatury ciała, ponieważ wydzielany łój miesza się z potem, spowalniając parowanie. Tłusta substancja zawiera lipidy, które pomagają chronić włosy i skórę przed wilgocią, co może ułatwiać utratę ciepła.

Jest to zakażenie przenoszone drogą płciową

Istnieje wiele typowych objawów zakażenia przenoszonego drogą płciową (STI). Należą do nich ból gardła, obrzęk węzłów chłonnych, gorączka, bóle mięśni, ból głowy i zmęczenie. Jeśli choroba ta nie jest leczona, może pozostać w stanie utajonym przez dziesiątki lat, powodując poważne problemy. U około 30% osób rozwinie się kiła późna, która może spowodować ślepotę, paraliż i uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Objawy STI mogą być trudne do zauważenia, zwłaszcza gdy towarzyszą obecności innych STI. Pracownik służby zdrowia zbada Cię i zada Ci pytania dotyczące objawów i historii seksualnej, aby ustalić, czy jesteś w grupie ryzyka zarażenia się chorobą. Szczere odpowiedzi zmniejszą ryzyko rozprzestrzenienia się choroby. Pracownik służby zdrowia może zbadać próbkę płynu lub wydzieliny z owrzodzeń, komórek ciała lub płynu z gardła.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *