Czy retinol pomaga w leczeniu trądziku?

Czy retinol pomaga w leczeniu trądziku?

Retinol jest skutecznym składnikiem w leczeniu trądziku o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Jest formą retinoidu i, w przeciwieństwie do Retin-A, nie powoduje trądziku. Niemniej jednak może być drażniący. Ponadto zwiększa wrażliwość skóry na słońce, dlatego ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej zawsze, gdy przebywasz na zewnątrz. Stosowanie retinolu tylko dwa lub trzy razy w tygodniu wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry i wystąpienia skutków ubocznych.

Retinol jest skuteczny w leczeniu trądziku o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego

Chociaż retinoidy i retinol są silnymi lekami stosowanymi w leczeniu trądziku, nie są to te same leki. Retinol jest słabszą postacią retinoidu. Retinol można znaleźć jako lek miejscowy w wielu produktach do pielęgnacji skóry dostępnych bez recepty. Może on ujędrniać skórę, zwiększać produkcję kolagenu, rozjaśniać ciemne plamy i głęboko złuszczać skórę. Przy prawidłowym stosowaniu retinol może zmniejszyć liczbę wyprysków trądzikowych. Niskie stężenia retinolu są bezpieczniejsze w przypadku trądziku o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Istnieje kilka rodzajów preparatów zawierających retinol. Produkty z retinolem dostępne bez recepty zawierają od 0,25 do 1,5 procent retinolu. Produkty z retinolem dostępne bez recepty są zalecane w przypadku trądziku o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Jeśli trądzik jest ciężki lub uporczywy, konieczne może być zastosowanie retinolu dostępnego na receptę – ten cytat jest zasługą redakcji portalu agarecenzuje.pl. Jeśli obawiasz się skutków ubocznych, skonsultuj się z lekarzem.

Jest to rodzaj retinoidu

Retinol jest powszechnie stosowanym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry i uważany jest za łagodniejszą wersję tretynoiny. Ta substancja chemiczna stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz może pomóc w zwężeniu porów. Retinol pomaga również zmniejszyć blizny potrądzikowe. Istnieje wiele dostępnych bez recepty produktów przeciwtrądzikowych zawierających retinol, ale te silniejsze preparaty może przepisać tylko lekarz.

Innym rodzajem retinoidu jest krem lub żel do stosowania miejscowego, który jest dostępny wyłącznie na receptę. Te kremy lub żele mogą zwiększać obrót komórkowy skóry i usuwać martwe komórki skóry, zmniejszać stan zapalny i zapobiegać powstawaniu wyprysków. Retinoidy są zwykle stosowane raz dziennie lub przed snem. Mogą one jednak powodować skutki uboczne i nie są zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Retinol jest niezbędnym składnikiem produktów do leczenia trądziku, ponieważ stymuluje obrót komórek skóry. W trakcie tego procesu nowe komórki skóry powstają z warstwy podstawnej i zastępują starsze na powierzchni. Oznacza to, że skóra staje się gładsza, mocniejsza i ogólnie ma mniej niedoskonałości. Wadą retinolu jest jednak to, że może powodować skutki uboczne, dlatego przed rozpoczęciem nowej kuracji należy skonsultować się z dermatologiem.

Nie jest tak silny jak Retin-A

Najlepszy sposób wyboru pomiędzy Retin-A i Retin-L zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i celów. Oba składniki są skuteczne, ale żaden z nich nie ma takich samych skutków ubocznych ani nie jest tak samo skuteczny. Różnica między retinolem a Retin-A opiera się na ilości kwasu retinowego w każdym z nich. Jednak retinol jest skuteczniejszym środkiem do leczenia trądziku niż Retin-A. Jeśli masz wrażliwą skórę, to prawdopodobnie lepszym wyborem będą dostępne bez recepty wersje Retin-A i Retin-L.

Retin-A zawiera kwas retinowy, który jest silniejszy od retinolu. Retin-A może być stosowany bezpośrednio przez skórę, podczas gdy retinol musi zostać przekształcony w kwas retinowy, zanim będzie mógł być stosowany w leczeniu trądziku. Retin-A jest jednak lepszym wyborem dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ może być stosowany bezpośrednio przez skórę.

Nie jest bezpośrednią przyczyną trądziku

Ważne jest, aby pamiętać, że trądzik jest wywoływany przez kombinację czynników. Głównymi winowajcami są: tłusta skóra, zatkane pory i brak złuszczania naskórka. Ponadto trądzik wywołuje skóra sucha, ponieważ sprawia, że pory są podatne na stany zapalne i zanieczyszczenia. Bakterie powodujące powstawanie białych i czarnych zaskórników zostają uwięzione w porach, przez co stają się one podatne na podrażnienia. Na szczęście retinol nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku, ale może pomóc w łagodzeniu jego objawów.

Retinol jest związkiem chemicznym, który stymuluje produkcję kolagenu i poprawia elastyczność skóry. Może również pomóc w rozwiązaniu problemu nierównej tekstury skóry. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego preparatu w leczeniu trądziku może również prowadzić do wystąpienia „fazy oczyszczania” lub „okresu dostosowawczego”, czyli czasu, w którym skóra pozbywa się martwych komórek. Retinol ma również tendencję do powodowania powstawania zaskórników i może pogarszać stan trądziku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *