Czy niedoczynność tarczycy ma wpływ na trądzik?

Czy niedoczynność tarczycy ma wpływ na trądzik?

Czy niedoczynność tarczycy ma wpływ na trądzik? Jeśli tak, co powinieneś z tym zrobić? Czytaj dalej, aby poznać przyczyny, objawy i możliwości leczenia. Ponadto dowiesz się, które produkty spożywcze mogą być przyczyną twojego stanu. Oto kilka przykładów. Skorupiaki zawierają białka niezbędne do funkcjonowania tarczycy, a także śladowe ilości minerałów, które pomagają w walce z trądzikiem. Postaraj się spożywać jedną porcję skorupiaków tygodniowo. Ta zdrowa żywność jest także pyszna!

Przewlekły stan zapalny powoduje trądzik

Odżywcze podejście do leczenia trądziku może pomóc w usunięciu przyczyn leżących u podstaw tego problemu. Test Reakcji Żywieniowej może ujawnić prawdziwą przyczynę powstawania trądziku u danej osoby. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy mają zazwyczaj suchą, łuszczącą się skórę. Na skórze tej tworzy się warstwa martwych komórek naskórka, która może zatykać pory i czynić je podatnymi na działanie bakterii trądzikowych. Należy pamiętać, że skóra pacjentów z niedoczynnością tarczycy jest także podatna na uszkodzenia spowodowane działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym.

Hormony tarczycy pomagają regulować pracę komórek skóry, a ich niski poziom może powodować suchość skóry. Skóra sucha jest podatna na trądzik, ponieważ komórki skóry mają bardzo szybkie tempo wymiany. W związku z tym organizm produkuje więcej sebum, aby uzupełnić jego niedobór. Ten nadmiar sebum zostaje uwięziony w porach skóry, wywołując reakcję zapalną. Ponadto suchość skóry może prowadzić do innych problemów, takich jak wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Objawy niedoczynności tarczycy

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy istnieje związek między poziomem hormonów tarczycy a występowaniem trądziku, nie jesteś sama. Niedoczynność tarczycy może powodować różne problemy fizyczne, w tym zmęczenie i zmniejszony apetyt. Inne, mniej oczywiste objawy choroby to żółta skóra i oczy, a także żółtaczka, która pojawia się, gdy wątroba nie jest w stanie prawidłowo metabolizować bilirubiny, która powstaje, gdy organizm przetwarza uszkodzone lub stare czerwone krwinki. Osoby z niedoczynnością tarczycy są także bardziej podatne na nagłe zmiany nastroju, a nawet mogą stać się zdezorientowane lub niestabilne emocjonalnie.

U osób z niedoczynnością tarczycy może wystąpić trądzik, ponieważ ich skórze brakuje odpowiedniej ilości tlenu. Gdy przepływ krwi do tkanek jest zmniejszony, cierpi na tym skóra. Brak tlenu powoduje namnażanie się nieszkodliwych bakterii na twarzy i powstawanie stanów zapalnych. Taki stan jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju trądziku. Na szczęście większość objawów niedoczynności tarczycy i trądziku ustępuje samoistnie po przywróceniu prawidłowego poziomu hormonów tarczycy. Dobrym pomysłem może być przyjmowanie witamin w celu uzupełnienia hormonów tarczycy, zwłaszcza witaminy A, co pomoże zapobiegać i leczyć tę chorobę skóry.

Opcje leczenia

Jeśli cierpisz z powodu objawów niedoczynności tarczycy, takich jak wzorzec pryszczy na twarzy lub trądzik ogólnoustrojowy, możesz chcieć zbadać możliwości leczenia trądziku spowodowanego niedoczynnością hormonów tarczycy. Niektóre leki zwalczające trądzik mogą pomóc, jednak należy pamiętać, że wiele innych czynników może również przyczyniać się do pogorszenia stanu Twojej skóry. Leczenie trądziku spowodowanego niedoczynnością tarczycy może obejmować usunięcie przyczyny zaburzeń równowagi hormonalnej lub przyjmowanie suplementów hormonu tarczycy.

Aktywny hormon tarczycy T3 odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów płciowych. Z tego powodu Twoje jajniki potrzebują progesteronu, aby regulować produkcję hormonów zwalczających trądzik, które działają synergicznie z estrogenem. U osób z niedoczynnością tarczycy może również występować dominacja estrogenu w skórze twarzy, co może prowadzić do nadmiernej ilości trądziku.

Pokarmy, które mogą powodować niedoczynność tarczycy

Istnieje kilka powodów, dla których trądzik i niedoczynność tarczycy idą ze sobą w parze. Niedoczynność tarczycy spowalnia pracę przewodu pokarmowego, zwiększa przepuszczalność jelit i powoduje zmiany w mikrobiomie jelitowym. Zmiany te przyczyniają się do rozwoju trądziku i chorób skóry, ale poprawa funkcjonowania tarczycy może pomóc w złagodzeniu tych objawów. Poniżej przedstawiono listę produktów, których należy unikać w przypadku niedoczynności tarczycy.

Rafinowany cukier jest jednym z najgorszych produktów żywnościowych dla zdrowia tarczycy. Ten rodzaj żywności jest nie tylko szkodliwy dla organizmu, ale także stymuluje nadnercza do uwalniania hormonu stresu – kortyzolu. Spożywanie słodzonych produktów podnosi poziom cukru we krwi. Twoja trzustka wyrzuca do krwiobiegu duże ilości insuliny. Kiedy dochodzi do spadku poziomu cukru, organizm uwalnia kortyzol, aby uspokoić nerwy i przywrócić normalny poziom cukru.

Wiele zaburzeń czynności tarczycy wiąże się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Niedoczynność tarczycy może również powodować zespół jelita drażliwego (IBS) i przerost bakterii jelita cienkiego (SIBO). Oba te schorzenia powodują, że przewód jelitowy jest przepełniony bakteriami, co z kolei wpływa na trawienie i funkcjonowanie narządów ciała. Jeśli doświadczasz któregoś z tych schorzeń, najlepiej natychmiast zgłoś się do lekarza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *