Czy nabiał jest dobry na trądzik?

Czy nabiał jest dobry na trądzik?

Czy nabiał jest dobry na trądzik? Wiele osób się nad tym zastanawia. Czy to wina pasteryzacji, która zabija złe bakterie? A może to hormony? A co z odtłuszczonym mlekiem i masłem z traw? Jaki jest właściwy sposób spożywania nabiału? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym powszechnym micie i o tym, co możesz zrobić, aby go uniknąć. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale poniżej podajemy kilka wskazówek.

Pasteryzacja zabija złe bakterie

Pasteryzacja nabiału zabija złe bakterie, a metoda ta uratowała niezliczone życia. Bakterie mogą powodować skwaśnienie mleka i zakażać ludzi. Tylko mleko pasteryzowane jest bezpieczne do picia. W rzeczywistości mleko pasteryzowane może uratować życie. Aby dowiedzieć się, czy mleko jest pasteryzowane, należy sprawdzić jego etykietę. Mleko pasteryzowane można znaleźć w małych gospodarstwach.

Hormony związane z

Mleko i produkty mleczne są znane z tego, że przyczyniają się do zaostrzenia trądziku. Zarówno mleko, jak i produkty mleczne zawierają duże ilości cukru. Zbyt duża ilość cukru w diecie może powodować pękanie skóry i nadmierną produkcję sebum. Badania wykazały, że dieta wysokocukrowa wiąże się ze zwiększoną produkcją hormonu androgenowego IGF-1, który zwiększa aktywność gruczołów łojowych i powoduje trądzik. Chociaż związek między mlekiem a trądzikiem nie jest w pełni poznany, istnieją pewne dowody na to, że nabiał i trądzik idą w parze.

Masło trawiaste

Masło trawiaste jest zdrowszą alternatywą dla zwykłego masła. Ten rodzaj masła zawiera więcej witamin A, D i E niż zwykłe masło. Jest to prawdziwy rodzaj witaminy A, czyli retinolu, który występuje w dużych ilościach w produktach zwierzęcych. Masło z chowu trawiastego zawiera również więcej beta-karotenu, składnika odżywczego, który przekształca się w witaminę A, gdy organizm jej potrzebuje. Te składniki odżywcze są niezbędne do zachowania zdrowego ciała i cery.

Mleko odtłuszczone

Choć mleko odtłuszczone zawiera mniej tłuszczu niż mleko pełne, nadal ma wiele zalet, w tym działanie przeciwtrądzikowe. W procesie produkcji mleka beztłuszczowego usuwa się wiele zdrowych składników, które sprawiają, że mleko jest zdrowe, w tym witaminy A i D. Bez tłuszczu mogą one nie być tak dobrze wchłaniane. Z tego powodu nastolatki ze skłonnościami do trądziku mogą odnieść korzyści z unikania produktów mlecznych. Ostatnie badania przeprowadzone na Penn State wykazały, że chude mleko i trądzik są ze sobą powiązane.

Nietolerancja laktozy

Badania nad związkiem między spożyciem nabiału a trądzikiem są nieliczne, ale niedawno przeprowadzona metaanaliza dostarcza nowych informacji na ten temat. Analiza ta ujawnia również szereg ograniczeń wcześniejszych badań, w tym podwójne liczenie badań oraz nieodpowiednią ocenę heterogeniczności i stronniczości. Wyniki tej metaanalizy nie muszą być zatwierdzone przez ekspertów, ale są przydatne w określeniu, czy spożycie nabiału jest pozytywnym czy negatywnym czynnikiem w rozwoju trądziku.

Odtłuszczone mleko powoduje dwukrotnie więcej problemów skórnych niż mleko pełne

Zmniejszenie zawartości tłuszczu w odtłuszczonym mleku powoduje, że jest ono szybciej metabolizowane, co może prowadzić do nadmiernego wzrostu poziomu hormonów w organizmie. Proces zmniejszania zawartości tłuszczu w mleku usuwa także wiele składników odżywczych, w tym witaminy A i D. Witaminy te mogą nie być tak łatwo wchłaniane bez tłuszczu, co może prowadzić do trądziku. Trądzik i spożywanie mleka są ze sobą powiązane na wiele sposobów, a naukowcy uważają, że przyczyną może być zmniejszenie zawartości tłuszczu w odtłuszczonym mleku.

Reakcja na insulinę

Związek między mlekiem a trądzikiem nie jest jeszcze do końca poznany, ale wiadomo, że insulina zwiększa reakcję organizmu na nabiał. Mleko zawiera beta-kazeinę A1, białko, które stymuluje produkcję opiatów wywołujących stan zapalny – kasomorfiny. Podwyższony poziom insuliny w organizmie może być czynnikiem wywołującym powstawanie trądziku. Nie oznacza to jednak, że wszystkie produkty mleczne są szkodliwe dla trądziku. Dobrą wiadomością jest to, że wielu pacjentów odkryło, że nabiał jest bezpiecznym i naturalnym sposobem leczenia trądziku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *