Czy można wyleczyć trądzik za pomocą lampy?

Czy złuszczanie jest dobre na trądzik?

Zabieg terapii światłem może być korzystny w leczeniu trądziku. Wykorzystuje ona fale świetlne o różnej długości fali do atakowania bakterii wywołujących trądzik i wspomagania zdrowego gojenia. Podobnie jak lampa grzewcza, light box jest przenośnym urządzeniem, które emituje światło na skórę. Fale świetlne zabijają bakterie wywołujące trądzik i sprzyjają zdrowemu gojeniu się skóry. Zabieg ten przynosi wiele korzyści. Aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z terapii światłem, przeczytaj dalszą część artykułu.

Terapia światłem niebieskim

Korzyści płynące z terapii światłem niebieskim w leczeniu trądziku nie są w pełni znane. Może ona pomóc w zmniejszeniu widoczności trądziku, ale może też nieść ze sobą pewne ryzyko. Ponieważ nie przeprowadzono długoterminowych badań dotyczących wpływu terapii światłem niebieskim na trądzik, korzyści z niej płynące są niejasne. Terapia światłem niebieskim może być skutecznym rozwiązaniem w przypadku niektórych rodzajów trądziku, w tym trądziku ciemnoskórych. Koszty i ryzyko związane z terapią niebieskim światłem nie są znane.

Wymaga zaciemnionego pomieszczenia i okularów ochronnych. Czas trwania zabiegu wynosi od 20 do 30 minut. Mogą wystąpić pewne efekty uboczne, ale szybko ustępują. Mimo że nie ma przestojów, przez dwa tygodnie przed zabiegiem należy unikać stosowania produktów zawierających retinol lub rozrzedzających skórę. Jeśli nie jesteś pewna, czy terapia niebieskim światłem jest dla Ciebie odpowiednia, zapytaj o to swojego dermatologa.

Terapia światłem czerwonym

Jeśli szukasz nowego sposobu na walkę z trądzikiem, możesz spróbować terapii światłem czerwonym. Trądzik to stan zapalny skóry, który charakteryzuje się występowaniem wyprysków oraz czerwonych, podrażnionych miejsc. Terapia światłem czerwonym na trądzik działa poprzez odwracanie stanu zapalnego, który jest częstym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania chorób przewlekłych. Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry w Stanach Zjednoczonych, dotykającą co roku 50 milionów ludzi.

Korzyści płynące z terapii światłem czerwonym są liczne. Badania wykazują, że światło czerwone pomaga poprawić zdrowie skóry i zmniejszyć ilość blizn. Stymuluje ono mitochondria skóry, które są siłą napędową komórek. Stymulując mitochondria, czerwone światło sprawia, że komórki skóry funkcjonują optymalnie przez dłuższy czas. Dzięki temu terapia światłem czerwonym jest doskonałym rozwiązaniem dla umiarkowanych i ciężkich przypadków trądziku. Dodatkowo, może ona zmniejszyć widoczność plam starczych, drobnych linii i zmarszczek.

Terapia światłem podczerwonym

Terapia światłem może pomóc w leczeniu trądziku, ponieważ zabija bakterie, które go wywołują. Terapia ta może również uspokoić skórę, zmniejszając stan zapalny i produkcję ropy naftowej. Proces ten jest skuteczny w usuwaniu istniejących zmian trądzikowych i zapobieganiu powstawaniu kolejnych, ale wyniki są bardzo zróżnicowane. Ponieważ trądzik może mieć różny wygląd i nasilenie, zabiegi światłoterapii mogą nie działać we wszystkich przypadkach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się trądziku i oczyścić cerę. Czytaj dalej, aby poznać różne dostępne rodzaje terapii światłem.

W jednym z badań sprawdzono efekty połączenia terapii światłem podczerwonym z kremem z kwasem aminolewulinowym (ALA). Naukowcy podawali krem ALA na dwie godziny przed terapią intensywnym światłem pulsacyjnym po drugiej stronie. Uczestnicy przeszli trzy sesje każdego z zabiegów w odstępie dwóch tygodni. Po zakończeniu badania naukowcy sprawdzili, czy na skórze uczestników zmniejszyły się zmiany trądzikowe. W wyniku badania stwierdzono, że jeśli terapia łączona zadziała, będzie skuteczniejsza niż terapia pojedyncza.

Terapia światłem LED

Terapia światłem LED w leczeniu trądziku staje się popularną alternatywą dla zabiegów laserowych. W zabiegach tych wykorzystuje się trzy długości fal światła, z których dominujące to fale niebieskie i czerwone. Długość fali niebieskiej pomaga zabijać bakterie, natomiast czerwona pobudza mikrokrążenie i stymuluje keratynocyty skóry. Gdy te trzy długości fali są stosowane razem, sprzyjają gojeniu się ran i zmniejszają stan zapalny. Istnieją jednak pewne ograniczenia terapii LED, dlatego przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Oprócz bezpieczeństwa i skuteczności, terapia światłem LED na trądzik może również powodować pewne niewielkie skutki uboczne, takie jak pieczenie. Chociaż terapia światłem LED nie powoduje oparzeń, to jednak zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Choć możliwe jest, że terapia światłem LED może spowodować złagodzenie trądziku, nie jest to metoda trwale lecząca. Z tego powodu najlepiej stosować ją w łagodnych i umiarkowanych przypadkach trądziku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *