Czy cynk pomaga w leczeniu trądziku?

Czy oczyszczanie twarzy pomaga w leczeniu trądziku?

Być może zastanawiasz się: „Czy cynk pomaga w leczeniu trądziku?”. Cóż, w tym artykule poznamy pozytywny wpływ tego minerału na skórę. Może on pomóc pozbyć się bakterii trądzikowych, zmniejszyć stan zapalny i zredukować widoczność blizn, a także stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla antybiotykowych kremów i żeli stosowanych miejscowo. Omówimy także niektóre z potencjalnych skutków ubocznych stosowania tego minerału. A jeśli jeszcze nie próbowałaś go stosować, gorąco polecamy.

Cynk stosowany miejscowo pomaga zwalczać bakterie powodujące trądzik

Stosowanie cynku miejscowo na skórę może pomóc w zmniejszeniu reakcji zapalnej wywołanej przez bakterie powodujące trądzik. Trądzik powstaje, gdy pory skóry zostają zatkane, co powoduje stan zapalny. Powstałe zmiany mogą obejmować zaskórniki i zaskórniki białe. Bakterie powodujące trądzik żyją w zatkanych porach i rozwijają się w tłustym środowisku. Cynk stosowany miejscowo może pomóc zmniejszyć liczbę wyprysków i ułatwić skórze samoregenerację w miarę upływu czasu.

Jeśli rozważasz stosowanie cynku w leczeniu trądziku, należy pamiętać, że może on mieć niekorzystne skutki uboczne, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej. Może on również wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów doustnych lub zmianę diety, ponieważ zalecane dzienne spożycie cynku różni się w zależności od wieku i płci. Wybierając miejscowy roztwór cynku, należy prowadzić dziennik żywieniowy, aby ustalić, jaką ilość cynku pacjent aktualnie spożywa. Jeśli przyjmujesz więcej niż zalecana dzienna dawka, najlepiej ogranicz spożycie pokarmów bogatych w cynk.

Zmniejsza stan zapalny

Cynk stosowany miejscowo może być skuteczny w leczeniu trądziku, ponieważ zmniejsza produkcję sebum, naturalnego oleju skóry. Zmniejszając wydzielanie łoju, chroni skórę przed bakteriami i infekcjami. Należy jednak zauważyć, że do osiągnięcia skutecznych rezultatów potrzebna jest niewielka ilość cynku. Ponadto cynk jest składnikiem niezbędnym do wchłaniania witaminy A z wątroby i pomaga w metabolizmie kwasów tłuszczowych omega-3.

Pomaga w przekształcaniu witaminy A w retinol, który zabija bakterie powodujące trądzik i zapobiega ich gromadzeniu się w zatkanych porach skóry. Retinol pomaga również w naprawie zmian powstających podczas leczenia trądziku. Cynk może zwiększyć skuteczność miejscowych kuracji retinolem. Pomaga również w transporcie zmagazynowanej witaminy A z wątroby i poprawia wchłanianie witaminy E. Witamina E ma zdolność wspomagania samoregeneracji skóry.

Zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych

Korzyści płynące z zastosowania cynku w pielęgnacji skóry są liczne. Odgrywa on kluczową rolę we wzroście komórek i chroni skórę przed stresem oksydacyjnym. Może także zmniejszać produkcję oleju. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne są bardzo pomocne w oczyszczaniu złuszczonych zmian trądzikowych. Hamuje on również enzymy odpowiedzialne za degradację kolagenu. Nic dziwnego, że cynk jest tak popularny w leczeniu trądziku i jego następstw.

Nie ma dowodów potwierdzających skuteczność cynku w leczeniu trądziku, ale badania są zachęcające. Mimo że cynk jest skutecznym minerałem w walce z trądzikiem, nadal nie jest on rutynowo stosowany w leczeniu tego schorzenia. Dermatolodzy i inni specjaliści muszą dokładniej zbadać, jak wypada on w porównaniu z innymi formami leczenia. W rzeczywistości Amerykańska Akademia Dermatologiczna nie zaleca stosowania samego cynku w postaci doustnej w leczeniu trądziku. Twierdzą oni, że cynk stosowany miejscowo ma skutki uboczne, więc nie zaleca się stosowania go doustnie.

Jest bezpieczniejszą alternatywą dla antybiotyków stosowanych miejscowo

Większość z nas słyszała o stosowaniu antybiotyków w leczeniu trądziku. Uważa się, że antybiotyki zabijają bakterie, które przyczyniają się do powstawania tego schorzenia, a także zmniejszają stan zapalny. Jednak antybiotyki nie są już tak skuteczne jak kiedyś. Obecnie niektórzy lekarze nadal stosują antybiotyki, mimo że nie są one już tak skuteczne jak kiedyś. Istnieje także ryzyko oporności na antybiotyki i wywoływanych przez nie skutków ubocznych.

Ponieważ nadprodukcja łoju powoduje stan zapalny i zatykanie porów skóry, trądzik często występuje u mężczyzn. Gdy pory są zatkane, bakterie mogą wniknąć do środka i wywołać silne podrażnienie. Kiedy trądzik zostaje wywołany, pojawia się stan zapalny. Na szczęście cynk zmniejsza stężenie tych markerów stanu zapalnego we krwi. Blokując produkcję sebum, cynk jest w stanie skutecznie leczyć trądzik. Hamuje również aktywację keratynocytów.

Hamuje działanie enzymów i „złośliwych” kwasów tłuszczowych w skórze

Witaminy A i C są niezbędne dla zdrowia skóry. Witamina C jest niezbędna w metabolizmie komórkowym i ma duże znaczenie w zapobieganiu trądzikowi. Oprócz witamin A i C, cynk hamuje również aktywność „złych” kwasów tłuszczowych i enzymów w skórze. Cynk ma wiele korzyści dla skóry, w tym chroni ją przed promieniami UV oraz zmniejsza zaczerwienienia i przetłuszczanie się skóry.

Wyciąg z żeń-szenia posiada szereg korzystnych właściwości. Zawiera znaczną ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych i białka. Zawiera również przeciwutleniacze i jest naturalnym środkiem konserwującym. Oprócz właściwości kojących skórę, żeń-szeń zawiera galusan epigallokatechiny, który jest ważnym feromonem. Hamuje on ekspresję COX-2 i sygnalizację IL-6.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *