Ból głowy z tyłu nad karkiem. Przyczyny, objawy, leczenie ucisku tyłu głowy

Silny ból głowy z tyłu nad karkiem może się pojawić z wielu powodów. Czasami dzieje się to samoistnie, w innych przypadkach nasilenie bolesności stanowi objaw innych problemów ze zdrowiem. Dowiedz się, jak postępować w takich przypadkach!

Opisywane dolegliwości mogą mieć różny charakter i intensywność. W niektórych przypadkach ból głowy z tyłu nad karkiem będzie jednym z kilku objawów – informacja ta pochodzi z serwisu aloes-zdrowie-uroda.pl. Dotyczy to również bolesności pierwotnych, takich jak migrena czy napięciowe bóle w tylnej części głowy. Środki przeciwbólowe nie zawsze pomogą złagodzić cierpienie. Ponadto najlepiej zażywać je po konsultacji z lekarzem, który wskaże preparat odpowiedni dla konkretnego pacjenta. Powodem do szczególnego niepokoju powinny być objawy neurologiczne towarzyszące bólowi. Mogą świadczyć m.in. o urazie lub zwyrodnieniach kręgosłupa szyjnego, krwotoku podpajęczynówkowym lub guzie mózgu.

Ból z tyłu głowy i sztywności karku to pierwotne lub wtórne dolegliwości

Tępe pulsowanie wokół szyi, narastający ucisk, kłucie, ból promieniejący na barki, czubek głowy, skroń i jeszcze dalej – podobne przykładny można mnożyć niemal w nieskończoność. W zdecydowanej większości przypadków to tymczasowe dolegliwości bez poważnych konsekwencji – co nie znaczy, że bóle z tyłu głowy nad karkiem można bagatelizować. Mogą przecież świadczyć o stanie, który zagraża zdrowiu i życiu. Jeżeli bolesności nasilają się regularnie lub przybierają wyjątkowo uciążliwą postać, warto umówić się na wizytę u neurologa. Im wcześniej wykryje się pewne schorzenia, tym większe szanse na pełne wyleczenie.

Samoistne bóle głowy w okolicach potylicy i karku występują statystycznie częściej od tych, które pojawiają się w związku z jakąś chorobą. Są jednak przypadłości, które we wczesnym stadium można rozpoznać właśnie po tym, że u pacjenta pojawił się ból tyłu głowy i szyi. Od nadciśnienia tętniczego, przez rozwijające się zapalenie, aż po nowotwór. Mechaniczne urazy głowy w wyniku uderzenia nie są wcale jedynym rodzajem bólów głowy o charakterze wtórnym.

Migrena i napięciowy ból głowy z tyłu nad karkiem mają charakter psychogenny

Do najczęstszych przyczyn bólu głowy należy migrena. Często występuje razem z zaburzeniami widzenia (zwł. w trakcie tzw. aury – pierwszej fazy napadu migrenowego), nudnościami, wymiotami i światłowstrętem. Niektórzy pacjenci skarżą się także na zawroty głowy, szum w uszach i drętwienie kończyn. Zazwyczaj charakteryzuje się bólem zlokalizowanym z boku po jednej stronie, narasta podczas wysiłku fizycznego oraz w sytuacji silnego wzburzenia emocjonalnego. Migrena daje praktycznie takie same objawy, co neuralgia potyliczna wywołana uszkodzeniem unerwienia pomiędzy rdzeniem kręgowym a skórą na czaszce. Tutaj bolesności są wtórne wobec schorzenia, a niektórzy pacjenci porównują je do porażenia prądem.

Sytuacje stresowe, zmęczenie i obniżenie nastroju sprzyjają pojawianiu się napięciowych bólów głowy z tyłu, nad karkiem i w okolicach potylicy. Jak sama nazwa wskazuje, mają związek z nadmiernym i/lub długotrwałym napięciem mięśni szyi i karku. Bóle napięciowe dotykają także boków głowy oraz czoła – pacjenci z tą dolegliwością często mówią o wrażeniu zaciskania pętli wokół czaszki lub nakładania ciasnego, ciężkiego hełmu. Mogą występować epizodycznie lub w postaci przewlekłej, wartość graniczna to 15 razy w miesiącu. Wtedy ataki bólu powracają nawet przez wiele dni pod rząd.

Jeden z objawów innego problemu – wtórne przyczyny bólu głowy z tyłu nad karkiem

Bóle całej głowy mogą pojawiać się w związku ze stanami zapalnymi, zwyrodnieniami i uszkodzeniami struktur kręgosłupa, nadwyrężeniem mięśni szyi, karku i potylicy, chorobami reumatycznymi, dolegliwościami zębów i jamy ustnej czy schorzeniami mózgu. Za bólami głowy z tyłu nad karkiem może stać także nieprawidłowa pozycja podczas snu czy wielu codziennych czynności – od wykonywania obowiązków domowych i zawodowych, przez korzystanie ze smartfona, po postawę podczas siedzenia w fotelu albo na krześle za biurkiem. Możliwości jest naprawdę dużo, dlatego tak duże znaczenie ma przekazywanie szczegółowych informacji lekarzowi w ramach przeprowadzanego wywiadu medycznego.

W niektórych przypadkach sztywnienie karku i bóle tyłu głowy mogą mieć kilka charakterystycznych cech, które ułatwiają rozpoznanie ich przyczyny. Poniżej kilka przykładów:

  • fibromalgia – choroba stawów, w której ból pojawia się praktycznie w całym ciele i promieniuje do głowy, karku i krzyża.
  • krwotok podpajęczynówkowy – najczęściej rezultat pęknięcia tętnika, po którym dochodzi do ataków padaczki, utraty przytomności, mdłości, torsji oraz zwiększenia wrażliwości na bodźce zmysłowe (zwł. hałas i światło);
  • nadciśnienie tętnicze – ból obustronny, odczuwalne pulsowanie w okolicach potylicy, narasta podczas wysiłku fizycznego;
  • niedociśnienie wewnątrzczaszkowe – kłucie, czasami uczucie rozpierania, któremu towarzyszą zawroty głowy, szum w uszach, nudności i wymioty;
  • nowotwór mózgu – rosnący guz skutkuje m.in. podwójnym widzeniem i innymi zaburzeniami wzroku, upośledzeniem czucia, niedowładem kończyn, mdłościami i torsjami;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – sztywność karku, gorączka, wymioty, zaburzenia świadomości, drgawki, światłowstręt;
  • zapalenie ucha środkowego – infekcja bakteryjna/wirusowa skutkuje bólem w okolicach kostnego wyrostka sutkowatego za małżowiną uszną. Pozostałe symptomy to nadwrażliwość na dotyk, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, czasami nudności i wymioty;
  • przepuklina, zniekształcenia kręgów szyjnych – nacisk na nerwy i rdzeń kręgowy, który powoduje ból tyłu głowy połączony z mrowieniem kończyn, oszołomieniem i szumami usznymi;
  • urazy mechaniczne – ruchomość mięśni głowy ograniczona przez ból, możliwe krwawienia i pęknięcia kości.

Metody leczenia bólu z tyłu głowy, domowe sposoby na pulsujące bolesności

To, jaką terapię zaleci lekarz, zależy od rodzaju dolegliwości oraz jej przyczyn. Leczenie przyczynowe bóli napięciowych polega na unikaniu czynników, które mogą nasilać dolegliwości. To może oznaczać konieczność zmiany trybu życia – od zapobiegania sytuacjom stresowym po zmianę diety czy ograniczenie używek. Jeśli pacjent się na to nie zdecyduje, pozostaje leczenie objawowe lekami przeciwbólowymi. Guz mózgu może wymagać leczenia operacyjnego, w niektórych przypadkach podstawową metodą są radio- i chemioterapie. Zabiegi chirurgiczne bywają niezbędne przy zmianach zwyrodnieniowych, ale czasami wystarczy fizjoterapia i ćwiczenia rehabilitacyjne, by usunąć przyczynę bólów tyłu głowy nad karkiem.

Łagodne dolegliwości można wyleczyć domowymi sposobami. Do sprawdzonych pomysłów na przeciwdziałanie bólowi tyłu głowy należą m.in. ciepła kąpiel, masaże oraz odpoczynek na świeżym powietrzu – spacer, ewentualnie relaks w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Czasami bolesność ustępuje po odpowiednim nawodnieniu organizmu – zwykle wystarczy 1 l chłodnej, niegazowanej wody mineralnej w ciągu godziny (o ile przyczyna pojawienia się bólu była prozaiczna i niegroźna). Nie wypijaj wszystkiego na raz, tylko stopniowo, małymi łykami. Poza tym możesz wypróbować:

  • zimne okłady;
  • ziołowe napary;
  • aromaterapię;
  • akupresura – w tym wypadku nacisk na zewnętrzną krawędź dłoni, w punkcie tzw. linii serca.

Pulsujące bóle głowy z tyłu nad karkiem i ucisk potylicy regularnie nawracają? Skonsultuj się z lekarzem!

Kompleksową diagnostyką powinien zajmować się specjalista neurologii. Podczas wywiadu medycznego pacjenci są pytani m.in. o rodzaj bólu, lokalizację i okoliczności jego występowania, siłę dolegliwości, objawy towarzyszące, choroby współistniejące oraz przyjmowane leki. Zdarza się, że nadużywanie substancji przeciwbólowych prowadzi do bolesności głowy. Potwierdzenie diagnozy może wymagać badań dodatkowych różnego typu. Neurolodzy zlecają m.in.:

  • rezonans magnetyczny;
  • morfologię krwi;
  • prześwietlenie rentgenowskie;
  • tomografię komputerową;
  • elektroencefalografię;
  • inne badania laboratoryjne.

Niektóre leki zalecane pacjentom z bólem głowy z tyłu nad karkiem są dostępne bez recepty, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie zlecenie od lekarza. To często wiąże się z koniecznością czkania w długich kolejkach do przychodni. Możesz je ominąć, jeśli skorzystasz z usług wystawiania recept online! Wypełnij formularz do konsultacji internetowych i dołącz dotychczasową dokumentację medyczną, a recepta online ułatwi ci szybsze zdobycie potrzebnych farmaceutyków. Uprawniony lekarz wystawi zlecenie tylko w sytuacji, gdy zaistnieją wskazania do zażycia leku. Czasami należy uzupełnić i doprecyzować informacje, możesz także otrzymać zupełnie inne zalecenia na dokuczający ci ból tylnej części głowy.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *