Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe mają postać małych wgłębień licznie występujących na twarzy. Poznaj najskuteczniejszą metodę usuwania blizn potrądzikowych.

Blizny potrądzikowe to dla wielu osób przykra „pamiątka” po młodzieńczym trądziku. Mimo że udało się zwalczyć chorobę, pozostawiła ona na skórze nieodwracalne zmiany. Okazuje się jednak, że zabieg laserowy to skuteczna metoda usuwania blizn potrądzikowych. W wielu przypadkach pozwala na całkowite usunięcie szpecących zmian oraz wyrównanie kolorytu i struktury skóry. Co należy wiedzieć o laserowym usuwaniu blizn potrądzikowych?

Czym się charakteryzują blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe mają charakterystyczny wygląd. Przybierają postać maleńkich kraterów. Zwykle występują w dużym zagęszczeniu. Najczęściej lokalizują się na twarzy. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, dla niektórych osób są poważnym defektem kosmetycznym. Wpływają na samoocenę i mogą być przyczyną kompleksów. Dlatego dla wielu osób tak ważne jest znalezienie skutecznej metody usuwania blizn potrądzikowych.

Najczęstszą przyczyną blizn potrądzikowych jest ciężki przebieg trądziku młodzieńczego. Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko powstawania blizn to:

  • nieodpowiednie leczenie (lub jego brak),
  • wyciskanie i rozdrapywanie pojawiających się krostek,
  • liczne stany zapalne w przebiegu trądziku, nadkażenia,
  • głęboko umiejscowiona infekcja bakteryjna.

Pod wpływem tych czynników w miejscach krostek mogą pojawiać się trudno gojące się rany. Po ich wygojeniu mogą pojawić się blizny w postaci wgłębień na skórze. Są to tzw. blizny zanikowe. Często towarzyszą im przebarwienia. Aby im zapobiec, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie trądziku i stosować się sumiennie do zaleceń lekarza. Jeśli już się pojawią, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, np. w Klinice Miracki w Katowicach, aby dobrać skuteczną metodę usuwania blizn potrądzikowych.

Jaki laser na blizny po trądziku?

Do usuwania blizn potrądzikowych służą lasery frakcyjne. Wiele badań klinicznych potwierdza korzystne działanie lasera frakcyjnego w leczeniu blizn. Przykładem jest laser Alma Harmony iPixel – jest to laser frakcyjny ablacyjny. Jego działanie polega na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka i skóry właściwej. Powoduje złuszczenie wierzchniej warstwy skóry, dzięki czemu intensywnie pobudza jej odnowę. Impulsy światła pochłaniane są przez uwodnioną tkankę i powodują jej ogrzanie. Następuje odparowanie wody, a w miejscu działania lasera powstaje mikoruszkodzenie. Organizm natychmiast zajmuje się gojeniem urazów zadanych przez laser. Efektem jest odbudowy skóry i tworzenia się nowych włókien kolagenu. Skóra w miejscu blizny potrądzikowej zaczyna się odbudowywać, a wgłębienie ulega wyraźnemu spłyceniu. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy poddać się serii zabiegów.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych?

Aby rozpocząć zabiegi na blizny potrądzikowe, trzeba najpierw wyleczyć istniejące stany trądzikowe. Laseroterapię można wykonywać na zdrowej, pozbawionej stanów zapalnych i nieopalonej skórze. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z lekarzem, który decyduje o tym, czy metoda laserowego usuwania blizn potrądzikowych jest odpowiednia w danym przypadku. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można przystąpić do zabiegu jeszcze tego samego dnia.

Procedura trwa od 30 do 60 minut – w zależności od wielkości leczonego obszaru. Zabieg polega na przesuwaniu głowicą lasera po skórze i wykonywaniu serii „strzałów” laserowych. Skóra po zabiegu jest silnie zaczerwieniona.  Specjaliści zalecają serię 3-5 sesji laserowego usuwania blizn potrądzikowych. Zabiegi powtarza się mniej więcej co dwa tygodnie. Dla wzmocnienia efektów i złagodzenia podrażnień warto zdecydować się na dodatkową terapię lampą LED.W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *